Wizz Air nabídne lety z albánského letiště Kukës

05.02.2022 - EvropaNízkonákladová aerolinie Wizz Air oznámila v pátek rozšíření svých letů z Albánie. Na svou základnu v Tiraně přidá další dvě letadla, což jí umožní navýšení letů na stávajících spojích a otevření linek z Tirany do Friedrichshafenu a Rimini. Obě nové linky budou provozovány dvakrát týdně od 15. dubna 2022.

Další novinkou Wizz Air je zahájení pravidelných letů z letiště Kukës. Začátkem června společnost zahájí lety z tohoto albánského města hned do čtyř destinací. Bude se jedna o linky z Kukës do Basileje (od 1. června 2x týdně), Karlsruhe/Baden-Badenu (od 1. června 2x týdně), Memmingenu (od 4. června 2x týdně) a Vídně (od 4. června 2x týdně).

Grafika společnosti Wizz Air znázorňující nové linky z Albánie (zdroj: Wizz Air)

Nové letiště Kukës leží na severu Albánie v blízkosti hranic s Kosovem. Mezi dvěma světovými válkami zde byla vybudována přistávací dráha, která sloužila vojenským účelům. V roce 2003 byla za podpory vlády Spojených arabských emirátů zahájena přestavba tohoto letiště, aby mohlo přijímat běžná linková letadla. Byla prodloužena dráha, postavena nová kontrolní věž, budova terminálu a plocha pro současné odbavení až tří letadel. Na počest daru z emirátů letiště ve svém názvu Kukës International Airport Zayed-North Wings uvádí jméno vládce emirátu Abú Dhabí emíra Zajda bin Sultána al-Nahjána.

Rozšířené letiště zahájilo provoz vloni v dubnu, kdy na něm přistál Airbus A319 společnosti Air Albánia s albánským premiérem Edi Ramou na palubě. V loňském roce provozovala Air Albania pravidelné linky z Kukësu do Curychu a Istanbulu. Během letní sezóny létala z Curychu chartery také švýcarská společnost Helvetic Airways. Letos plánuje Air Albania linky z Kukësu do Basileje a Curychu. Jak je zřejmé příchod Wizz Air a otevření hned čtyř linek je důležitým momentem pro toto letiště.

(zdroj: Kukës International Airport)

„Nové letiště Kukës bylo od počátku, kdy byla tato strategická investice uvedena v život, plánováno jako nízkonákladové. Proto je zahájení letů společnosti Wizz Air z Kukësu do Rakouska, Švýcarska a dvou destinací v Německu velmi důležitou zprávou pro Albánce, kteří chtějí cestovat nízkonákladově,“ uvedl albánský premiér Edi Rama.

Wizz Air vstoupil na albánský trh v roce 2017 a za čtyři roky přepravil na linkách z/do Albánie přes půl milionu cestujících. Tento týden oznámené rozšíření znamená navýšení kapacity na 784 tisíc cestujících ročně a zřízení 84 nových pracovních míst. Na letišti v Tiraně bude Wizz Air bázovat již osm letadel Airbus. Z hlavního města Tirany bude společnost v letní sezóně 2022 létat 42 linek do 13 zemí.

Témata