Albanie zprovozní na podzim druhé letiště

06.05.2018 - EvropaNa podzim by mělo podle prohlášení albánského ministerského předsedy Edi Ramy být zprovozněno letiště u severoalbánského města Kukës. Znovuotevřené letiště by mělo přispět k rozvoji chudého severovýchodu Albánie.


Letiště v Kukës (foto: Diplomati/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Historie létání v Kukës sahá do období mezi světovými válkami, kdy zde byla postavena přistávací dráha. Za 2. světové války italská armáda zde vybudovala menší vojenské letiště, které sloužilo vojenským účelům i za komunistického režimu.

Válka v Kosovu v letech 1998-99 a příliv albánských uprchlíků z Kosova obrátil mezinárodní pozornost na chudý region Kukës. Šejch Zajd bin Sultán al-Nahján, emír Abú Zabí a prezident Spojených arabských emirátů, věnoval 14,2 milionů dolarů na výstavbu nového letiště, které nyní nese jeho jméno. To bylo dokončeno v roce 2007 a následně získalo potřebné licence, nicméně nebylo uvedeno do běžného provozu.

Jednou z hlavních překážek se stala koncesní smlouva na provoz mezinárodního letiště v Tiraně, kterou uzavřela v roce 2004 albánská vláda s německým investorem. Smlouva dala letišti v Tiraně exkluzivní právo na všechny mezinárodní lety na dobu 20 let. Toto ustanovení bylo po dohodě obou stran zrušeno až v roce 2016, což umožnilo uvažovat o zprovoznění letiště Kukës.


Panoramatický pohled na letiště a přilehlé město Kukës (foto: Axhami/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Letiště v Kukës by se chtělo orientovat především na nízkonákladové lety. Některé letecké společnosti v minulosti projevily zájem o lety do Kukës. Podle serveru Ch-aviation.com se jednalo o Adria Airways, Wizz Air a Ryanair. Letiště v Kukës by mohlo přitáhnout cestující rovněž z přilehlého Kosova zejména z blízkého města Prizren s více než 220 tisíci obyvateli.

Tomáš Hampl


Štítky: KukësTiranaAlbánieZajd bin Sultán al-Nahján