Volotea získala právo provozovat dotované lety na Sardinii

18.10.2021 - EvropaŠpanělský dopravce Volotea získal minulý týden na poslední chvíli příslib dotace na šest pravidelných linek mezi Sardinií a letišti v Římě (Fiumicino) a Miláně (Linate) provozovaných v závazku veřejné služby (Public Service Obligation (PSO)) . Dotované linky z těchto dvou největších italských měst mají i nadále obsluhovat všechna tři významná letiště na ostrově - Alghero, Cagliari a Olbii.

Tyto linky provozovala a dotace na ně dosud pobírala společnost Alitalia. Ta ovšem ukončila 14. října provoz a tak subvence na linky musely přejít na nového dopravce. Rozhodnutí představitelů Sardinie tak zaskočilo nového dopravce ITA, neboť ten se již viděl, že jako následovník Alitalia provoz dotovaných linek převezme. ITA a Volotea byli jedinými účastníky tendru na PSO provoz linek.

Airbus A319 společnosti Volotea, duben 2017 (foto: Pedro Aragão, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Volotea v tendru na sedmiměsíční dotování těchto linek nabídla potřebu nejmenší dotace - o čtvrtinu až o polovinu méně než političtí představitelé Sardinie původně plánovali. Sardinské úřady měly na dotování linek mezi polovinou října 2021 a polovinou května 2022 připraveno celkem 37 miliónů eur. Pro Voloteu není Sardinie novým trhem, má zde již základnu na letišti v Cagliari.

Společnost Volotea byla založena jako nízkonákladová společnost v roce 2011 na severu Španělska v oblasti Castrillón-Asturia. V současnosti provozuje flotilu dvaceti Airbusů A319-100 a šestnácti Airbusů A320. Volotea byla mezi fanoušky letectví známá zejména jako provozovatel v Evropě dnes již raritního typu Boeing 717-200. Provozovala jej až do ledna 2021, kdy její flotilu poslední letoun tohoto typu opustil.

Boeing 717 na letišti ve Veroně, únor 2014 (foto: Fabrizio Berni , Wikimedia Commons)

Témata