Vietnam Airlines otevřou první pravidelnou linku do USA

29.08.2021 - Asie & AustrálieLetecká společnost Vietnam Airlines plánuje koncem října zahájit pravidelné lety do USA. Agentuře Bloomberg to sdělil ředitel aerolinie Le Hong Ha. První trasou do USA se má stát linka z Ho Či Minova Města do San Francisco. Na lince mají létat letouny Boeing 787 Dreamliner nebo Airbus A350. Vietnamský dopravce počítá rovněž s přepravou nákladu, aby kompenzoval nižší zájem cestujících v době pandemie koronaviru.

Vietnam Airlines - Airbus A350-900 (foto: Gyrostat/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Vietnam Airlines usilovaly o zahájení pravidelných letů několik posledních let. Dlouhou dobu otevřeni linky bránilo, že Vietnam nebyl v hodnocení amerického leteckého úřadu FAA v rámci programu IASA v kategorii 1. V roce 2019 pak Vietnam získal na základě nového hodnocení provedeného o rok dříve FAA kategorii 1. Hned se objevily zprávy, že by Vietnam Airlines mohly zahájit lety do USA ještě v témže roce. Nicméně došlo k odkladu na další rok a v roce 2020 otevření linky zastavila pandemie koronaviru.

Vztahy mezi Vietnamem a USA zejména ty ekonomické se úspěšně rozvíjí. USA jsou pro Vietnam jedním z nejdůležitějších trhů. Navíc v USA žije velká zhruba dvou milionová komunita Vietnamců. Vietnam Airlines dříve uváděly, že nejdříve chtějí zahájit pravidelné lety na západní pobřeží USA a později začít létat do dalších velkých měst i na východě USA. V době pandemie koronaviru a cestovních restrikcí vypravovaly Vietnam Airlines do USA alespoň charterové lety, které zajišťovaly repatriaci Vietnamců zpět do vlasti.

O zahájení pravidelných letů do USA usilují i další vietnamské aerolinie, a to nízkonákladový VietJet a také Bamboo Airways.

Témata