Vietnam Airlines unikly hrozícímu bankrotu

02.07.2024 00:00 - Asie & AustrálieVietnamským národním aeroliniím se téměř v posledním momentu podařilo odvrátit bankrot, který hrozil od začátku července. Vietnam Airlines totiž nebyly bez prodloužení splatnosti schopny splácet půjčky poskytnuté během pandemie koronaviru. Od několika komerčních bank společnost získala v roce 2021 úvěr v přepočtu ve výši 213 milionů dolarů, který byl později refinancován centrální bankou.

Vietnam Airlines - Boeing 787-10 (foto: Dylan T/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Vietnamské národní shromáždění schválilo minulý týden soubor opatření, které mají ke zlepšení hospodaření. Vietnam Airlines bylo povoleno prodloužení splácení půjček až do konce roku 2027. To by mělo společnosti umožnit refinancování úvěrů a poskytnout dostatek času k dokončení restrukturalizace.

Na Vietnam Airlines tvrdě dolehla pandemie, kdy Vietnam na dlouhou dobu uzavřel své hranice. Společnost tak mohla obnovit své mezinárodní lety až po 22měsíční pauze v listopadu 2021. To samozřejmě vedlo ke značným finančním problémům tohoto dopravce, které trvají dodnes.

V loňském roce se Vietnam Airlines podařilo zlepšit své hospodaření, když snížily svou ztrátu meziročně téměř na polovinu. V roce 2023 společnost vykázala ztrátu před zdaněním ve výši 5,5 miliard dongů (219 milionů dolarů).

Témata