Vietnam Airlines připravuje obnovení letů do Moskvy

12.11.2023 17:57 - Asie & AustrálieLetecká společnost Vietnam Airlines pracuje na obnovení svých pravidelných letů do Moskvy. Podle ruského tisku vietnamský dopravce jednal s letišti Šeremetěvo, Domodědovo a Vnukovo a nyní vybírá nejvhodnější variantu, na které letiště bude létat. Podle rusko-vietnamské letecké dohody může vietnamský dopravce provozovat do Moskvy sedm letů týdně.

Před vypuknutím pandemie koronaviru Vietnam Airlines létaly do Moskvy z Hanoje i Ho Či Minova Města. Lety bylo pozastaveny na jaře 2020 po vypuknutí pandemie koronaviru, když Vietnam uzavřel své hranice. Začátkem loňského roku pak Vietnam Airlines obnovil své lety z Hanoje do Moskvy, nicméně linka na Šeremetěvo byla provozována jednou týdně. Poté, co v únoru 2022 Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, společnost své lety do Moskvy opět pozastavila s odkazem na pojištění letadel.

Boeing 777-300ER společnosti Vietnam Airlines na moskevském letišti Domodědovo (foto: Aeroprints.com/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

V současnosti nemá Moskva přímé letecké spojení s vietnamskými městy. Vietnam neumožňuje ruským leteckým společnostem lety letadel Airbus a Boeing s dvojí registrací. Vietnamské úřady pak mají další požadavky ohledně technického dohledu na letadly, které ruské společnosti po vyhlášení sankcí nejsou schopny splnit. Z ruské strany tak v současnosti do Vietnamu létá jen společnost IrAero Airlines, která provozuje linku Irkutsk – Hanoj s letadly Superjet 100.

Absence přímého leteckého spojení s Ruskem má dopady zejména na vietnamský cestovní ruch. V roce 2019 navštívilo Vietnam celkem 650 tisíc Rusů, v loňském roce z Ruska přijelo méně než 40 tisíc návštěvníků, což je pokles o 94 %. Ruští turisté nyní v regionu upřednostňují Thajsko, kde počet návštěvníků z Ruska je již vyšší než před vypuknutím pandemie.

Témata