V Istanbulu sjel z dráhy a rozlomil se Boeing 737-800 Pegasus Airlines

05.02.2020 - EvropaNa istanbulském letišti Sabiha Gökçen dnes večer při přistání sjel z ranveje letoun Boeing 737-800 registrace TC-IZK turecké společnosti Pegasus Airlines. Podle fotografií z místa nehody je zřejmé, že letoun přejel dráhu a sjel ze svahu zhruba padesát šedesát metrů a rozlomil se na tři části. Před křídlem se odlomila přední část trupu a zadní část trupu se rozlomila. Podle agentury Anadolu začal letoun hořet, požár byl však rychle uhašen vyslanými hasičskými jednotkami. Vedle nich na místě zasahovalo také velké množství záchranářů, kteří evakuovali cestující. Část pasažérů se dokázala dostat z letadla sama.

Embed from Getty Images

Letoun letěl na pravidelné lince Pegasus Airlines PC2193 z Izmiru do Istanbulu-Sabiha Gökçen. Na istanbulském letišti stroj přistával v 18:18 místního času od moře na dráhu 06. Turecký deník Daily Sabah uvedl, že v oblasti téměř po celý den pršelo a vál silný jihovýchodní vítr.

Na palubě letadla bylo 177 cestujících a šest členů posádky. Podle tureckého ministra dopravy Cahiat Turhana došlo k nehodě po tvrdém přistání. Ministr krátce po události informoval, že nehoda si nevyžádala žádná oběti na lidských životech. Později večer turecký ministr zdravotnictví uvedl, že jeden z cestujících zemřel.

Embed from Getty Images

Istanbulský starosta Ali Yerlikaya podle turecké televize NTV zprvu informoval, že do nemocnic bylo převezeno 52 zraněných. Později starosta pro NTV upřesnil, že do nemocnic bylo transportováno celkem 120 zraněných. Stav obou pilotů letadla je podle starosty vážný, jeden pilot byl Turek, druhý Jihokorejec. Turecké úřady již zahájily vyšetřování příčin nehody.

Podle tureckých médií bylo na palubě 155 tureckých cestujících, čtyři Američané, čtyři Číňané, 3 Iráčané, dva Izraelci a dva Kyrgyzstánci. Po jednom jsou zastoupeni občané Švédska, Sýrie, Libanonu, Kazachstánu, Maroka a Turkmenistánu.

Embed from Getty Images

Bezprostředně po nehodě bylo letiště Sabiha Gökçen uzavřeno a přistávající lety byly odkláněny na hlavní istanbulské letiště. Webové stránky letiště informují, že kvůli uzavření dráhy jsou všechny odlety a přílety na letiště Sabiha Gökçen prozatím zrušeny. Podle webu Pegasus Airlines mohou cestující zdarma změnit nebo zrušit dnes a zítra jakýkoliv let z/do Sabiha Gökçen. Podobný postup pro dnešní lety z/na Sabiha Gökçen nabídly i Turkish Airlines.

Embed from Getty Images

Témata