Pegasus Airlines zpoplatňuje větší příruční zavazadla, nově nabízí light tarif

15.02.2024 11:42 - EvropaNízkonákladová aerolinie Pegasus Airlines včera oznámila zavedení tarifu light a úpravu pro přepravu příručních zavazadel na mezinárodních linkách. „Od 14. února 2024 zavádíme některé změny, abychom klientům poskytli lepší zážitek tím, že zlepšíme manipulaci s palubními zavazadly na našich mezinárodních letech a letech na Severní Kypr,“ uvedla optimisticky turecká společnost v e-mailu, který rozeslala svým zákazníkům.

Povolená zavazadla podle jednotlivých tarifů Pegasus Airlines (zdroj: Pegasus Airlines)

Nově společnost nabízí na mezinárodních linkách light tarif, jehož součástí není příruční zavazadlo běžné velikosti. V rámci tohoto tarifu si cestující může vzít s sebou na palubu letadla jen jedno malé zavazadlo rozměrů 40 x 30 x 15 centimetrů do hmotnosti tří kilogramů. Toto zavazadlo musí být umístěno během letu pod předešlým sedadlem.

Grafika Pegasus Airlines, jak má vypadat příruční zavazadlo v tarifu light (zdroj: Pegasus Airlines)

Všechny další tarify již obsahují běžné kabinové plus menší zavazadlo, které lze uložit pod sedadlo, a také zapsané zavazadlo. Velikost i váha kabinového zavazadla zůstává stejná jako dosud, tedy maximální rozměr 55 × 40 × 20 centimetrů a hmotnost do osmi kilogramů. Stejně tak se nemění váha zapsaných zavazadel, která zůstává 20 kilogramů.

Jak bylo zmíněno v úvodu, tarif light je zaveden pouze na mezinárodních linkách včetně letů na Severní Kypr. Na vnitrostátních spojích Pegasus Airlines se nic nemění, a i v nejnižším tarifu je zahrnuto kabinové zavazadlo a zapsané zavazadlo (v tarifu Super Eco do 15 kilogramů).

Tarify a povolená zavazadla na vnitrostátních letech (zdroj: Pegasus Airlines)

Společnost Pegasus Airlines dosud měla zejména pro baťůžkáře atraktivní zavazadlovou politiku, kdy i nejlevnější tarif zahrnoval příruční zavazadlo běžné velikosti do osmi kilogramů. Proto byla společnost velmi oblíbená také u českých cestujících vyhledávající levné letenky, kteří se společností cestovali nejen do Turecka, ale díky zajímavým akčním tarifům také do destinací na Blízkém východě a středoasijských republik.

Pegasus Airlines změnou jen následují další dopravce, kteří ke stejné změně postupně přistupují (naposledy například společnost Transavia). Dá se předpokládat, že váha tři kilogramů v tarifu light bude pro většinu cestujících na mezinárodních linkách omezující, a tak si za příruční zavazadlo připlatí (během rezervace letenky 15 euro) nebo si vyberou vyšší tarif. Pokud light tarif nebude o tuto částku levnější než dosud nejlevnější tarif, bude to znamenat pro pasažéry další náklady spojené s koupí letenek.

Pegasus Airlines - Airbus A320neo (foto: MarcelX42/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Témata