Pegasus Airlines zvažuje další expanzi pomocí dceřiných aerolinií, v hledáčku je i Česko

26.10.2023 16:17 - EvropaManagement turecké nízkonákladové společnosti Pegasus Airlines přemýšlí o další expanzi prostřednictvím zakládání nových dceřiných leteckých aerolinií v zahraničí. Mluvila o tom tento měsíc výkonná ředitelka společnosti Güliz Öztürková na konferenci Routes World 2023, která se konala v Istanbulu.

Limitujícím faktorem při expanzi Pegasus Airlines jsou dvoustranné letecké dohody, které jsou často poměrně restriktivní a jejich změny jsou možné často po složitých jednáních na vládní úrovni. Z tohoto důvodu vidí společnost možnost urychlit svůj růst prostřednictvím zakládání zahraničních poboček. Management se zajímá o využítí této možnosti v zemích ležících východně od Turecka zejména na Blízkém východě a ve středoasijských státech. Dále je v hledáčku pro další expanzi také východní Evropa. Öztürková podle serveru Airways Magazine konkrétně zmínila Polsko, Českou republiku a Rumunsko jako potenciální trhy, kde by mohl Pegasus Airlines spustit dceřiné aerolinie.

Güliz Öztürková je ve funkci ředitelky Pegasus Airlines od loňského května (foto: Pegasus Airlines)

Öztürková dále uvedla, že Pegasus Airlines chtějí do své sítě zahrnout další nové destinace, jak z Istanbulu, tak i z Antalye a dalších tureckých měst. V případě Prahy tato společnost minulý týden představila novinku pro příští letní sezónu, kdy začne také létat do Prahy z Antalye. Nová linka má být zatím provozována dvakrát týdně.

Turecký nízkonákladový dopravce již má zkušenost s dceřinými aeroliniemi v zahraničí. V roce 2013 se Pegasus Airlines dohodly na založení společného podniku s vládou Kyrgyzstánu. Kapitálově vstoupily do společnosti Air Manas a získaly v ni 49% podíl. Aerolinie pak se dvěma Boeingy 737 operovala jako Pegasus Asia. V roce 2019 však Pegasus Airlines společný podnik opustily. Následně se aerolinie vrátila k původnímu jménu a vloni v květnu ukončila provoz.

V roce 2017 zvažovaly Pegasus Airlines založení nízkonákladové dceřiné aerolinie na Ukrajině v rámci partnerství s místními investory. Proběhlo několik jednání s ukrajinskými úřady o dalších krocích, ale nakonec turecký dopravce tento plán nerealizoval.

Nedávno Pegasus Airlines rozšířily svou flotilu o sté letadlo, Airbus A321 nese livery připomínající 100. výročí turecké republiky. Během příštích pěti let se má flotila společnosti rozrůst až na 170 letadel.

Témata