V bývalé hale na A380 otevřel Airbus novou linku na montáž letadel A320neo Family

11.07.2023 11:27 - EvropaV pondělí 10. července Airbus slavnostně otevřel novou linku pro finální montáž letadel A320neo a A321neo. Otevíracího ceremoniálu se zúčastnili francouzský ministr hospodářství a financí Bruno Le Maire, ministr dopravy Clément Beaune, představitelé Airbusu a stovky zaměstnanců společnosti.

„Tato finální montážní linka přispěje ke zvýšení tempa výroby na 75 letadel A320 Family měsíčně v roce 2026 a zároveň uspokojí zvýšenou poptávku po letadlech A321, která v současné době představují přibližně 60 % celkového objemu nevyřízených zakázek A320 Family," uvedl generální ředitel společnosti Airbus Guillaume Faury.

Montážní linka letadel Airbus A320neo v Toulouse (foto: Airbus)

Nová montážní linka v Toulouse zahrnuje řadu inovací zaměřených na zvýšení kvality a efektivity výroby. Mezi tyto inovace patří digitální řízení výroby pomocí tabletů a chytrých telefonů, což by mělo vést ke snížení spotřeby papíru. Zautomatizovaná byla dále logistika pro distribuci dílů, při spojování sekcí se uplatňují lehké roboty.

Nová montážní linka letadel Airbus A320neo Family byla instalována v hale, kde probíhala konečná montáž letadel Airbus A380. Dodávka prvního letadla smontovaného v této hale se očekává koncem letošního roku. Dosažení plné kapacity linky se předpokládá v roce 2025.

Airbus tak provádí montáž letadel A320neo Family na čtyřek místech, na kterých má celkem osm linek. Čtyři linky jsou ve výrobním závodě ve Finkenwerdenu, dvě v Toulouse a po jedné v americkém Mobile a čínském Tchien-ťinu. V Mobile by měla brzy otevřena druhá montážní linka. S rozšířením výroby o druhou linku počítá výrobce rovněž v Číně. Celkem tak bude mít Airbus k dispozici deset montážních linek pro letadla řady A320neo, přičemž na všech linkách bude možná i montáž letadel A321neo.

Témata