Airbus otevře v Číně druhou montážní linku

10.04.2023 - Asie & AustrálieEvropský výrobce letadel se rozhodl koncem minulého týdne zdvojnásobit své výrobní kapacity v Číně. Airbus zde postaví svoji druhou montážní linku, čímž posílí své pozice na čínském trhu s dopravními letadly. Svoji první montážní linku na letadla rodiny A320 již Airbus otevřel v roce 2008 v Tianjinu, 13miliónovém městě necelých 100 kilometrů na jihovýchod od Pekingu. Tato linka nyní měsíčně dokáže z dílů dovezených z Evropy a od místních dodavatelů smontovat až čtyři letadla za měsíc. Ještě letos má však rychlost její výroby stoupnout na šest letadel měsíčně. S další montážní linkou v Číně tak stoupne počet montážních linek Airbusu celosvětově na deset. Čtyři z nich jsou v Německu, dvě ve Francii a dvě v USA. Zatímco na konci loňského roku Airbus vyrobil měsíčně 45 letadel, podle plánů vedení společnosti má Airbus vyrábět již v roce 2026 až 75 letadel měsíčně.

Pohled na závod Airbusu v Tianjinu, leden 2021 (foto: N509FZ/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-4.0)

Airbus chtěl ovšem také využít situace, kdy vzrůstá obchodní napětí mezi Čínou a USA a kdy Čínu navštívil na konci minulého týdne francouzský prezident Macron. Proto vyslal na jednání s čínskými partnery přímo samotného generálního ředitele Guillaume Fauryho. Jenže ten si ke zklamání evropského výrobce letadel žádnou novou významnou objednávku na dodání nových letadel z Číny neodvezl. Airbus přitom vnímá, jak se rychle čínská poptávka po létání zotavuje na předpandemické hodnoty. Zároveň vedení společnosti, předpovídá, že poptávka po létání v Číně poroste rychleji než ve zbytku světa. Čínský hlad po dopravních letadlech je totiž již nyní po USA druhý největší na světě.

Plány na montážní linku v Číně pravděpodobně vzbudí pozornost Indie, rostoucího ekonomického a strategického rivala Číny, jejíž ministr letectví minulý měsíc vyzval Airbus i Boeing, aby po rekordních objednávkách letadel zřídily v zemi místní montáž proudových letadel. Na dotaz ohledně působení společnosti v Indii Faury agentuře Reuters v Pekingu řekl, že Airbus se již intenzivně zabývá zřízením montážní linky na vojenské transportéry C295 právě v Indii.

Témata