Unikátní projekt: Airbus A350 Lufthansy bude pomocí sond sbírat data o klimatu

02.05.2023 00:00 - EvropaPiloti společnosti Lufthansa úspěšně dokončili zkušební lety s letadlem Airbus A350 (registrace D-AIXJ), které bylo doplněno o měřící sondu na spodní části trupu. Lety byly koordinovány se spolkovým úřadem civilního letectví ve vzdušném prostoru nad jižním Německem.

Dokončením programu zkušebních letů bylo dosaženo důležitého milníku v projektu, na kterém Lufthansa spolupracuje s Technologickým institutem v Karlsruhe (KIT). Celý projekt je součástí evropského výzkumného programu IAGOS-CARIBIC. Německý dopravce počítá v příštím roce s nasazením upraveného A350 na běžné pravidelné linky.

Měřící sonda byla umístěna na spodní části trupu Airbusu A350 (foto: Lufthansa)

Měřící systém je kromě nasávání vzduchu vybaven senzory pro vysokofrekvenční a přesné měření tlaku a teploty. Centrem projektu bude měřící laboratoř, která bude postavena v příštích měsících. V laboratoři bude instalováno okolo dvaceti měřících přístrojů, které budou připojeny na měřící sondy na trupu letadla. Samotná laboratoř vážící dvě tuny bude umístěna v nákladovém prostoru letadla.

Sondy budou během letu zaznamenávat více než stovku různých parametrů týkajících se stopových plynů, aerosolů a oblačnosti od země až po výšku devíti až třinácti kilometrů. Přímé měření v dané výšce má přinést přesnější údaje, než jaké by bylo možné získat pomocí satelitních nebo pozemních měřících systémů. Cílem projektu je přispět k lepšímu výzkumu skleníkového efektu.

Detail sondy pro měření více než stovky různých parametrů (foto: Lufthansa)

Na nasazení měřící laboratoře spolupracovala Lufthansa dále se společnostmi Lufthansa Technik, Airbus, Safran, enviscope, Dynatec a ACC COLUMBIA Jet Service. Lufthansa poprvé vybavila svá letadla vědeckými měřícími přístroji v roce 1994. V letech 2004-20 podnikl upravený Airbus A340-600 přibližně 500 měřících letů v rámci výzkumu klimatu a atmosféry.

Témata