Ukrajinský Boeing 737 byl omylem sestřelen, tvrdí americká média

09.01.2020 - Asie & AustrálieAmerický server Newsweek a další americká média dnes večer informovaly, že ukrajinský Boeing 737-800 se 176 lidmi na palubě byl omylem sestřelen raketou iránské protivzdušné obrany. Podle Newsweeku byl letoun zasažen raketou země-vzduch Tor M-1 ruské výroby. Newsweek se odvolává na tři zdroje v Pentagonu a amerických tajných službách. Newsweek uvedl, že podle jeho zdroje v Pentagonu a americké tajné službě šlo o něšťastnou náhodu.

Trosky zříceného Boeingu 737 společnosti Ukraine International Airlines (foto: Fars News Agency/Wikimedia Commons - CC BY 4.0)

S tvrzením, že ukrajinský letoun byl sestřelen přišla večer také americká televizní stanice CBS News, která uvedla, že americké satelity zachytily vystřelení dvou raket země-vzduch krátce před zřícením ukrajinského letounu.

Jen několik hodin před tím zahájil Irán raketový útok na americké vojenské základny v odplatu za usmrcení generála Kásema Solejmáního, který byl vrchním velitelem iránských revolučních gard. Podle amerických médií byla po raketovém útoku na americké základny aktivována iránská protivzdušná obrana.

Americký prezident Donald Trump dnes večer řekl, že má pocit, že se letadlu stalo „něco strašného, velmi zničujícího“. „Je to tragická věc. Někdo mohl udělat chybu,“ uvedl Trump.

Šéf iránského úřadu civilního letectví Alí Abedzadeh označil informace o sestřelní ukrajinského letadla za „nelogické povídačky“.

V noci odcestovali do Iránu skupina ukrajinských specialistů, kteří se připojí k iránské vyšetřovací komisi. Ukrajinští experti chtějí rovněž hledat případné úlomky protiletadlové střely Tor. Irán v minulosti tyto rakety nakoupil od Ruska pro posílení své obrany.

Boeing 737-800 Ukraine International Airlines se včera ráno zřítil krátce po startu z teheránského mezinárodního letiště Imáma Chomejního. Stroj letěl na pravidelné PS752 z Teheránu do Kyjeva. Podle záznamu serveru Flightradar24 vystoupal do výše 2,4 kilometrů a poté se zřítil u města Parand několik kilometrů severovýchodně od letiště.

Štítky