Írán přiznal sestřelení ukrajinského Boeingu 737-800

11.01.2020 - Asie & AustrálieIrán dnes ráno přiznal, že sestřelil ukrajinský letoun Boeing 737-800. Při zřícení letadla zahynulo všech 176 lidí na palubě. Íránský prezident Hassan Rouhani uvedl, že kvůli lidské chybě byly na letoun vypáleny rakety. Íránská státní televize rovněž odvysílala v sobotu ráno prohlášení armády, že letoun omylem zasáhla raketou. Podle armády se letoun přiblížil k citlivému zařízení íránských revolučních gard a stroj byl zaměněn za nepřátelské letadlo.

Armáda a íránský prezident se omluvily za sestřelení letadla. Osoby odpovědné za sestřelení budou pohnáni k odpovědnosti. Armádá uvedla, že chce vylepšit své systémy, aby se v budoucnu podobným chybám zabránilo. Íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf se na Twitteru omluvil rodinám obětí, nicméně uvedl, že tato chyba se stala „v době krize způsobené americkým nezodpovědným chováním“.

Podle prohlášení ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenskeho očekává Ukrajina úplné a otevřené vyšetření tragédie, postavení odpovědných osob před soud, oficiální omluvu a vyplacení odškodného.

Korespondentka BBC Lyse Doucetová uvedla, že přiznání Íránu je velmi neobvyklé. Země se chce převzetím odpovědnosti vyhnout pokračování slovní války se Západem a uklidnit situaci. Podle Doucetové je velkou otázkou, kdo povolil civilnímu letounu vzlétnout v době, kdy íránský vzdušný prostor byl plný napětí.

Trosky sestřeleného ukrajinského letounu (foto: mehrnews.com - CC BY 4.0)

Letoun Ukraine International Airlines letěl na pravidelné lince PS752 z Teheránu do Kyjeva. Letoun se zřítil krátce po startu z mezinárodního letiště Imáma Chomejního v Teheránu. Několik hodin před tím provedl Irán raketový útok na americké základny v Iráku v odvetu za zabití generála Kásima Solejmáního.

Írán dosud sestřelení letadla naprosto vylučoval a uváděl, že havárii způsobila technická závada letadla. Ve čtvrtek večer americká média informovala s odvoláním na své zdroje v Pentagonu a zpravodajských službách, že letoun byl sestřelen. Krátce na to vystoupil na tiskové konferenci kanadský premiér Justin Trudeau, který verzi o sestřelení boeingu potvrdil.

Štítky