Ukrajinské letadlo sestřelila íránská raketa, uvedl kanadský premiér

09.01.2020 - Asie & AustráliePodle kanadského premiéra Justina Trudeau ukrajinský letoun, který se včera zřítil krátce po startu z letiště v Teheránu, byl sestřelen Iránem. Trudeau to uvedl dnes večer na tiskové konferenci s odvoláním na informace tajných služeb. „Máme zpravodajské poznatky z různých zdrojů včetně našich spojenců i naše vlastní zpravodajství. Důkazy ukazují, že letadlo bylo sestřeleno iránskou raketou země-vzduch,“ uvedl Trudeau na tiskové konferenci. „Možná to bylo neúmyslné,“ dodal Trudeau.

Dnešní vystoupení kanadského premiéra Justina Trudeau ke zřícení letounu Ukraine International Airlines (zdroj: CBC News/YouTube)

Prohlášení kanadského premiéra přišlo krátce poté, co americká média přinesla informace, že Boeing 737 byl sestřelen iránskou raketou. Server Newsweek a televizní stanice CBS News se odvolávaly na své zdroje v Pentagonu a amerických tajných službách. Podle CBS News americké satelity zachytily vypálení dvou raket země-vzduch krátce předb zřícením ukrajinského letounu.

Při včerejším zřícení Boeingu 737-800 Ukraine International Airlines zahynulo všech 176 osob na palubě. Letoun, který letěl na pravidelné lince PS752 z Teheránu do Kyjeva, se zřítil brzy ráno krátce po startu z teheránského letiště Imáma Chomejního.

Štítky