Irán odškodní rodiny obětí sestřeleného ukrajinského letounu. Každé dá 150 tisíc dolarů.

01.01.2021 - Asie & AustrálieNecelý rok od sestřelení letounu společnosti Ukraine International Airlines schválila iránská vláda návrh na odškodnění rodin obětí. Podle zprávy iránské tiskové agentury IRNA rozhodla iránská vláda, že každou rodinu obětí odškodní částkou 150 tisíc amerických dolarů (v přepočtu 3,2 milionů korun). Výplatu odškodnění má zajistit iránské ministerstvo silnic a městského rozvoje. Kompenzace má být vyplácena bez jakékoliv diskriminace rasy, státní příslušnosti apod. v souladu s mezinárodními normami.

Trosky sestřeleného ukrajinského letounu (foto: mehrnews.com - CC BY 4.0)

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v reakci na rozhodnutí iránské vlády uvedlo, že na základě mezinárodní praxe by odškodnění mělo být předmětem jednání. Ukrajina očekává, že Irán postaví osoby odpovědné za tragédii před soud.

Ukrajinský Boeing 737-800 registrace UR-PSR letící na pravidelné lince PS752 z Teheránu do Kyjeva byl 8. ledna 2020 sestřelen krátce po startu z teheránského mezinárodního letiště imáma Chomejního. Stroj byl zasažen dvěma raketami země-vzduch vypálenými iránskou protileteckou obranou.

Video zachycující sestřelení letounu Ukraine International Airlines u Teheránu (zdroj: Newsy/Youtube)

Po třech dnech zapírání Irán oficiálně přiznal, že letoun byl omylem sestřelen. Armáda uvedla, že se letoun blížil k citlivému zařízení íránských revolučních gard a stroj byl zaměněn za nepřátelské letadlo. Několik hodin před tím provedl Irán raketový útok na americké základny v Iráku a armáda očekávala odplatu.

Na palubě letadla bylo celkem 167 cestujících a devět členů posádky. Podle národnosti bylo na palubě 82 Iránců, 63 Kanaďanů většinou iránského původu, dále 11 Ukrajinců, 10 Švédů, sedm Afghánců a tři Britové.

Některé letecké společnosti kvůli napětí mezi USA a Iránem několik dnů před sestřelením ukrajinského letadla pozastavily své lety do Iránu z bezpečnostních důvodů .

Štítky