U Teheránu se zřítil Boeing 737 Ukraine International Airlines, nikdo nepřežil

08.01.2020 - Asie & AustrálieBoeing 737-800 (UR-PSR) společnosti Ukraine International Airlines havaroval dnes ráno krátce po startu z Teheránu. Iránská tisková agentura IRNA informovala, že při havárii zahynulo všech 176 osob na palubě letadla.

(zdroj: Flightradar24/Twitter)

Ukrajinský letoun letěl na pravidelné lince PS752 z teheránského mezinárodního letiště Imáma Chomejníhodo do Kyjeva-Borispolu. Na palubě bylo 167 cestujících a devět členů posádky. Krátce po šesté hodině místního času letoun vystartoval z letiště a podle záznamu serveru Flightradar24 vystoupal do výše 2,4 kilometru. Zhruba po osmi minutách letu se stroj zřítil u města Parand několik kilometrů severovýchodně od letiště. Fotografie z místa neštěstí ukazují trosky letounu roztroušené na poli.

Údajné záběry havárie letounu Ukraine International Airlines (zdroj: Chewy/Twitter)

Podle IRNA letounem cestovalo 147 Iránců a 32 cizinců. Iránská média citovala vyjádření iránské úřadu civilního letectví, že se letoun zřítil kvůli technickým problémům. IRNA dále uvedla, že letounu před dopadem hořel jeden z motorů.

Podle agentury Reuters ukrajinské velvyslanectví v Teheránu potvrdilo, že příčinou havárie bylo selhání motoru. Ukraine International Airlines v tiskovém prohlášení uvedly, že havarovaný letoun registrace UR-PSR byl vyroben v roce 2016 a poslední plánovaná údržba byla provedena 6. ledna 2020. Ukrajinský dopravce úzce spolupracuje s úřady při vyšetřování příčin nehody.

Fotografie z místa neštěstí (zdroj: ISNA/Twitter)

Dnes v noci zaútočil Irán v odvetu za zabití generála Kásema Solejmáního raketami na dvě americké základny v Iráku. Podle některých médií je překvapivé rychlé zjistění příčin nehody ukrajinského letadla a spekulují o možné souvislosti s eskalací napětí mezi Iránem a USA. V reakci na tento útok zakázal FAA americkým leteckým společnostem lety nad Iránem, Irákem, Perským zálivem a Ománským zálivem.

Témata