TAM vstupuje do globální aliance

13.10.2008 - Latinská AmerikaMinulý týden oznámily brazilské aerolinie TAM a zástupci Star Alliance přistoupení brazilských aerolinií k této alianci. Star Alliance se tak podařilo vyplnit bílé místo, jež vzniklo po krachu společnosti Varig. Ta kdysi bývala hlavní leteckou společností Brazílie, ale její pozici v mezidobí dokázaly zaplnit právě TAM, které se staly největší leteckou společností Brazílie s 82 procenty tržního podílu na mezinárodních linkách. „Latinská Amerika pro nás nadále nebude bílým místem, ale spíše žhavým místem,“ uvedl na tiskové konferenci Jaan Albrecht prezident Star Alliance.

Star Alliance tak opět potvrdila důraz, který klade na pokrytí všech regionů. Velká pozornost je přitom věnována rozvojovým trhům. V minulých letech se seskupení podařilo ulovit určitý počet velmi důležitých aerolinií, které ve svém regionu hrají prim. Patří mezi ně Air China společně s Shanghai Airlines, South African Airways nebo Turkish Airlines. Na přistoupení pak společně s TAM čekají také Air India a Continental Airlines. Continental Airlines se přitom stanou již třetí americkou společností ve Star Alliance a posílí pozici evropských členů v oblasti New Yorku a středozápadu USA.

Oficiální datum vstupu TAM nebylo zveřejněno. Celý proces přistupování může trvat i celý rok, během kterého budou TAM mentorovat United Airlines. Ty jsou již nyní jejich hlavním americkým partnerem. Kromě United mají TAM také uzavřenu code-share dohodu se společnostmi Lufthansa a TAP - Air Portugal. Brazilské aerolinie již stačily oznámit, že podobnou dohodu uzavřely s Air Canada. Jádrem spolupráce budou v tomto případě linky mezi Torontem a Sao Paulem.

Štítky