TAM jedničkou v Brazílii, Varig plánuje come-back

11.08.2006 - Latinská AmerikaTAM Linhas Aéreas se po částečném odchodu společnosti Varig z brazilského trhu ujmuly vedoucího postavení v letecké dopravě. Na domácím trhu měla tato společnost v červenci podíl 51,2 %. Oproti minulému roku si tak polepšila o plných deset procent. Na zahraničních linkách se TAM podílí 52,6 %. Meziročně to znamená nárůst o více než třicet procent. Tento extrémní pohyb koresponduje s problémy národních aerolinií Varig, které během roku postupně z mezinárodních linek odcházely.

TAM hodlá využít své příležitosti a v následujících měsících rozšíří svou síť mezikontinentálních letů. Již prvního září bude zahájen provoz večerní linky Sao Paulo – New York. Od 28. října pak budou letouny společnosti pravidelně létat i do Londýna. Provoz nových linek umožní trojice letounů Airbus 330-200, která se vrací z pronájmu u jiného dopravce. Kromě těchto nových mezikontinentálních linek provozuje TAM také lety do Miami a Paříže. Dálková flotila se tak bude od nového letního řádu skládat z deseti letadel.

Naproti tomu Varig plánuje brzký návrat a alespoň částečné obnovení svých pozic. V současnosti má společnost pouze dvanáct letadel a v žebříčku brazilských největších společností se propadla na čtvrté místo. Co nějdříve by ale do flotily mělo přijít dalších pět letadel a do konce roku by se měl letadlový park rozšířit na 45 letounů. Společnost omezila provoz mezinárodních letů pouze na Buenos Aires, Caracas a Frankfurt. V další fázi by chtěla obnovit lety do Londýna, Milána, New Yorku a Miami. Návrat ale zcela jistě zkomplikuje TAM, který posílil své postavení na těchto linkách. Podle slov prezidenta má TAM zájem i o linku do Milána.

Štítky