Středeční a čtvrteční stávka pilotů Lufthansy je na poslední chvili zažehnána

06.09.2022 - EvropaPodle německého deníku Der Spiegel se na poslední chvíli vedení společnosti Lufthansa a zástupci pilotů dohodli na zrušení dříve oznámené středeční a čtvrteční stávky. Toto zrušení plánované stávky sice zatím ještě nebylo oficiálně oznámeno, nicméně obě strany potvrdily, že již existuje mezi oběma stranami dohoda. O této dohodě a zrušení stávky referují též další německá média jako Süddeutsche Zeitung, Focus nebo Handelsblatt.

Pilot Lufthansy (ilustrační foto: Lufthansa)

Jednání mezi odborovou organizací Vereinigung Cockpit a managementem Lufthansy začala dnes v 10 hodin dopoledne ve Frankfurtu a byla pod velkým časovým tlakem, protože Lufthansa by v případě stávky musela rozhodnout o zrušení letů a zavčas informovat postižené cestující, ale také zorganizovat letadla a posádky, která nocují na letištích mimo své základny. I pod tímto tlakem personální šéf Lufthansy, Michael Niggemann, předložil pilotům vstřícnější nabídku. Odbory zase zmírnily původní požadavek na automatické navýšení platů podle inflace a nyní požadují roční zvýšení platů o 8,2 % od roku 2023 - kromě zvýšení o 5,5 % v letošním roce. Lufthansa již dříve nabídla plošné zvýšení základní mzdy o 500 eur od 1. září 2022 a o dalších 400 eur od 1. dubnu 2023. To by znamenalo zvýšení o 5 až 18 % v závislosti na předchozím platu.

Kolem třetí hodiny odpolední výše uvedené zprávy o zrušení stávky také oficiálně potvrdil tiskový mluvčí Vereinigung Cockpit. Odbory se s Lufthansou dohodly na klíčových otázkách a dále budou pokračovat v jednání ovšem již bez hrozby stávky. Podle Marcela Grölse dnes došlo k zásadnímu průlomu v jednáních a v příštích dnech lze očekávat již jen dopracování detailů budoucí kolektivní dohody s Lufthansou.

Témata