Royal Air Maroc zahájil pravidelné lety do Tel Avivu

16.03.2022 - AfrikaMarocký národní letecký dopravce Royal Air Maroc v neděli slavnostně zahájil pravidelné lety do Izraele. Na první inaugurační let byl nasazen Boeing 787-9 registrace CN-RGZ, který přepravil do Izraele marockou delegaci. Nová linka z Casablanky do Tel Avivu měla být původně zahájena v říjnu minulého roku, nicméně byla odložena kvůli na prosinec a poté kvůli variantě Omikron na březen.

Šéf Royal Air Maroc Abdelhamid Addou mluví na Ben Gurionově letišti v Tel Avivu krátce po přistání, v pozadí posádka inauguračního letu (foto: Royal Air Maroc)

Nyní tak společnost po několika odkladech poprvé ve své historii začala létat do Izraele. Nová linka je provozována čtyřikrát týdně letouny Boeing 737-800, které mají na své palubě 12 sedadel v business class a 147 míst v ekonomické třídě. Royal Air Maroc oznámil, že plánuje v brzké době přidat pátou týdenní rotaci. Nasazený typ letadla je překvapením, původně totiž marocké aerolinie plánovaly létat třikrát týdně s Dreamlinerem. Ceny zpátečních letenek z Casablanky se aktuálně pohybují okolo 400 eur.

Otevření nové linky umožnila normalizace vztahů mezi Marokem a Izraelem, ke které došlo v prosinci 2020 poté, co Izrael navázal diplomatické styky se Spojenými arabskými emiráty a několika dalšími arabskými zeměmi. Výměnou za navázání diplomatických vztahů s Izraelem uznaly tehdy USA marockou svrchovanost nad Západní Saharou.

Následně, vloni v červenci začala mezi oběma státy jako první létat izraelská společnost Israir, která otevřela linku z Tel Avivu do Marrákeše. Vloni v srpnu pak zahájila lety z Tel Avivu do Casablanky (a později také do Marrákeše) izraelská národní aerolinie El Al. V říjnu pak El Al a Royal Air Maroc podepsaly memorandum o porozumění týkající se code-sharingu.

Šefové společností El Al a Royal Air Maroc podepsali v Izraeli dohodu o code-sharingu (foto: Royal Air Maroc)

Očekává se, že lety Royal Air Maroc využijí zejména příslušníci židovské komunity marockého původu. Ti přestože v minulosti přesídlili do Izraele, tak se svou zemí původu udržují silné vazby. Očekává se rovněž, že nové spojení budou využívat také obchodníci. Ze snímků na sociálních sítích je zřejmé, že Royal Air Maroc lety do Tel Avivu propaguje na velkých reklamách přímo v ulicích Casablanky. To dokumentuje velký posun v nahlížení na Izrael, ke kterému došlo u této severoafrické země a jejích obyvatel v posledních letech.

Témata