Rakousko zakazuje do 13. prosince veškeré turistické cesty

19.11.2021 - EvropaRakousko zavádí od pondělí 22.11.2021 až třítýdenní celostátní lockdown (zdroj, DE). Nově i pro očkované. Celostátní lockdown má trvat nejdéle do 13.12.2021. Po prvních 10 dnech se bude rozhodovat o jeho dalším prodloužení nebo o jeho ukončení. Děje se tak kvůli nárůstu případů nemoci Covid-19. Za čtvrtek 18.11. totiž v devítimiliónovém Rakousku přibylo 15.145 nových záchytů nemoci. Což je o trochu více než v o něco lidnatější České republice. Rakouští politici se obávají, že by tamní zdravotní systém nemusel očekávanou vlnu nově hospitalizovaných pacientů zvládnout. A proto již dříve vyhlásili na tento týden lockdown pro všechny neočkované. To ovšem vedlo ke společenskému pnutí a rozdělení společnosti. Lockdown pro neočkované má však navíc pokračovat i po celostátním lockdownu,tj. i po 13.12. Zpráva pro rakouské občany je jasná - "nechte se co nejdřív očkovat !".

Navíc v Rakousku navrhují politici od února zavést očkování proti Covidu-19 jako povinné, a to i přes dřívější ujištění unijních politiků o dobrovolnosti očkování. Občanům, kteří by se očkování vyhýbali by hrozily podle dnešních vládních návrhů postihy, v krajním případě dokonce i vězení. Rakousko by tak bylo první v EU co by podobné opatření zavedlo a teprve čtvrtou zemí na světě. Zda budou i tyto úvahy realizovány ukáže čas. Nyní však je rozhodnuto, že od 6.prosince dojde k úpravě lhůty podle které se občan považuje za plně očkovaného. Ta se zkracuje na 9 měsíců od podání poslední dávky. Dosud platila lhůta 12 měsíční. Rakousko tak chce tlačit obyvatele k absolvování třetí dávky. Kromě toho se jednodávkové očkování vakcínou firmy Johnson & Johnson bude v Rakousku uznávat jen do 3.ledna 2022, po té bude muset být daná osoba opět přeočkována.

Dopady rakouského všeobecného lockdownu od 22.11. pocítí i cestovatelé z okolních zemí, včetně České republiky a Slovenska. Cesty do Rakouska za turistickým účelem nebudou totiž možné, budou opětovně povoleny až po ukončení celostátního lockdownu. Během lockdownu bude platit zákaz vycházení, všechny hotely a restaurace s výjimkou take-away budou zavřené. Před 22.11. je vstup do země stále ještě teoreticky možný, pokud se cestující prokáže dokladem o očkování, prodělání nemoci nebo PCR testem.

Podle informací rakouského ministerstva zahraničí bude tranzit i během lockdownu bez mezi-pobytu v Rakousku možný. Také všechny mezistátní vlakové i autobusové spoje mají fungovat i během lockdownu. Tranzitní cestující jsou vyňati z povinnosti vyplňovat rakouský příjezdový formulář. Podle stránek rakouského ministerstva zahraničí (DE) je však nutno na hranicích počítat se zdržením, i když kontroly cestujících mají být prý jen náhodné. Náhodné kontroly však mají být četné i v rakouském vnitrozemí.

Zveřejněné informace (EN) letiště Vídeň hovoří o nutnosti mít v prostorách letiště FFP-2 respirátor a při příletu nebo příjezdu do země se prokázat ukončeným očkováním, dokladem o prodělané nemoci nebo čerstvým PCR testem s negativním výsledkem.

rakouská vlajka na budově parlamentu ve Vídni (foto: ursularegina, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata