Nová rakouská vláda zvýší odletovou taxu pro krátké a střednědlouhé lety

05.01.2020 - EvropaNová vládní koalice rakouských lidovců (ÖVP) a zelených (Grünen) se tento týden shodla na prioritách vládního programu. Přestože se jedná o první historickou účast zelených ve vládě, žádné dramatické ekologické opatření nejsou v plánu. Spíše jde o dílčí kroky s cílem zvýšení motivace používání ekologických druhů dopravy.

Plány nové rakouské vlády pravděpodobně zbrzdí expanzi nízkonákladových aerolinií na vídeňském letišti Schwechat (foto: Fotoworkshop4You/Pixabay)

Příkladem může být shoda na zavedení jednotné celoroční jízdenky, která by v rámci celého Rakouska platila na všechny druhy hromadné dopravy - na autobusy, vlaky a současně také na MHD. Dalším podobným krokem je povinnost státních institucí od roku 2022 kupovat vozidla bez spalovacího motoru (výjimky budou možné - ale musí být zdůvodněny - stát chce jít občanům příkladem). Dále bude zavedena povinnost vybavit všechny novostavby nabíjecí stanicí pro elektroauta.

V tomto kontextu působí navrhovaná změna sjednocení sazby odletové daně na 12 eur rozumně - protože na jednu stranu stoupne u krátkých a středních letů (nárůst ze současných 3,50 eur respektive 7,50 eur) současně však u dlouhých letů klesne (ze současných 17,50 eur). Odůvodnění nejvyššího nárůstu sazby daně u krátkých letů je zřejmé - zvýšit byť symbolicky motivaci občanů používat namísto krátkých letů rychlovlaky.

Témata