První let Air France na lince Nice-Paříž s 30% podílem udržitelného paliva

12.10.2021 - EvropaSpolečnosti Air France, TotalEnergies, Metropole a letiště Nice Côte d'Azur spojily své síly, aby uskutečnily let poháněný udržitelným palivem (SAF - Sustainable Aviation Fuel). Letoun Airbus A320 registrace F-HBNL letící na lince AF6235 byl 1. října natankován palivem s 30% podílem SAF, které vyrábí společnost TotalEnergies. Let s palivem SAF se uskutečnil v rámci Nice Transition Days, mezinárodního festivalu určeného ekologickým inovacím. Let byl prezentací, jak se velké francouzské firmy snaží vypořádat s výzvou po dekarnonizaci letecké dopravy.

Zástupci zúčastněných firem při odletu Airbusu A320 s 30% podílem SAF na letišti v Nice (foto: Air France)

Společnost Air France uskutečnila letos v květnu první dálkový let na palivo SAF francouzské výroby. Let na lince Nice - Paříž je další realizací ze strany Air France a TotalEnergies směrem k podpoře a rozvoji výroby udržitelného leteckého paliva ve Francii, což je nezbytnou podmínkou pro jeho široké rozšíření na francouzských letištích.

Biopalivo použité pro tento let bylo vyrobeno z odpadu a zbytků. Společnost TotalEnergies jej vyrobila z použitých kuchyňských olejů ve své biorafinérii v La (Bouches-du-Rhône) a v závodě v Oudalle (Seine-Maritime). SAF vyráběný ve Francii nese certifikaci ISCC-EU, která zaručuje jeho udržitelnost. Díky 30% podílu SAF na letu Nice-Paříž se podle tiskové zprávy Air France zabránilo emisím 3 tun CO2.

Témata