Pozemní personál Lufthansy má ve středu stávkovat

25.07.2022 - EvropaOdbory Verdi svolaly na středu 27.7.2022 jednodenní výstražnou stávku. Má se dotknout až 20.000 zaměstnanců pozemního personálu Lufthansy. Důvodem je neústupnost zaměstnavatele u vyjednávání o tarifních mzdách. Ve středu ve 3:45 ráno mají pozemní zaměstnanci Lufthansy přerušit své pracovní úkony. A to na všech letištích. Obnovit je mají ve čtvrtek v 6:00.

Vyjednavačka odborů, Christine Behle, která je také v dozorčí radě společnosti Lufthansa, popsala, jak se neustále zvyšuje tlak na pozemní zaměstnance. V posledních týdnech se vyhrocuje se přetížení zaměstnanců v důsledku nedostatku personálu na letištích, současně jim kupní sílu jejich příjmů ukusuje vysoká inflace a navíc byli tito zaměstnanci v posledních 3 letech vystaveni neustálému snižování mezd. Dohromady tyto vlivy představují pro zaměstnance stále větší existenční tlak.

Společnost Lufthansa rozhodnutí odborů Verdi kritizuje. Slovy ředitele lidských zdrojů, Michael Niggemanna "Výzva odborů ke stávce je pro management o to nepochopitelnější, neboť Lufthansa již zástupcům odborů nabídla vysoké a sociálně vyvážené zvýšení mezd - a to navzdory přetrvávající napjaté ekonomické situaci ve společnosti Lufthansa po pandemické krizi, vysokému dluhovému zatížení a nejistému dalšímu výhledu světové ekonomiky."

Dosud není jasné kolik zaměstnanců se ke stávce připojí a jaké budou její důsledky na pravidelný provoz společnosti.

Airbus A350-900 s registrací D-AIXP společnosti Lufthansa, prosinec 2021 (autor: spotterfra, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata