Nový islandský low-cost Play se chystá na zahájení letů

11.05.2021 - EvropaPlánované zahájení provozu islandské nízkonákladové aerolinie Play se pomalu blíží. Společnost ještě musí získat od islandského dopravního úřadu ICETRA osvědčení leteckého provozovatele (AOC). Do konce tohoto měsíce převezme Play od pronajímatele letoun Airbus A321neo. Bude se jednat o první ze tři strojů A321neo, na jejichž pronájmu se management vloni dohodl. Zbylé dva letouny mají být dodány v průběhu července. Letouny Airbus A321neo mají létat v konfiguraci pro 200 cestujících, přestože je kapacita tohoto typu až 220 míst.

Letouny Play budou rozpoznatelné od konkurence díky svému livery (zdroj: Play/Facebook)

Leteckou společnost Play založily v létě 2019 dva bývalí manažeři islandské low-cost aerolinie Wow Air spolu s irským investičním fondem Avianta Capital, který získal 75% podíl. Původně chtěla společnost zahájit provoz v květnu loňského roku a létat zprvu do šesti evropských destinací: Alicante, Berlína, Kodaně, Londýna, Paříže a na Tenerife. V průběhu roku 2020 pak měly být přidány čtyři destinace v USA. Kvůli pandemii koronaviru bylo zahájení letů nakonec odloženo.

V dubnu letošního roku se společnosti podařilo získat úpisem nových akcií kapitál ve výši 40 milionů dolarů. Do nové aerolinie investovaly islandské investiční společnosti, penzijní fondy, firmy i soukromí investoři. Na žádost investorů na pozici šéfa Play nahradil jednoho ze zakladatelů bývalý ředitel Wow Air Birgir Jónsson.

Homepage Play avizuje brzké zahájení prodeje letenek (foto: Flyplay.com)

Nyní se zatím počítá s tím, že provoz Play bude zahájen 24. června 2021. Destinace, do kterých společnost začne létat, nebyly zatím zveřejněny. Podle vyjádření Jónssona pro islandský server mbl.is budou lety do USA zahájeny v lednu 2022. V té době by se flotila měla skládat již ze šesti sedmi letadel. Jónsson dále poznamenal, že počet přepravených cestujících v prvním roce není podstatný, důležité je zabránit tomu, aby se společnost stala obětí příliš rychlého růstu, čímž pravděpodobně odkazoval k Wow Air.

Témata