Lufthansa výrazně zvedla svůj odhad letošního zisku

18.10.2022 - EvropaSpolečnost Lufthansa včera informovala investory o tom, že na letošní rok zdvojnásobila svůj odhad zisku. Dosud byl odhad letošního hospodářského výsledku zisk kolem 500 miliónů euro před zdaněním, nyní odhaduje vedení společnosti, že dosáhne zisku za letošní rok dokonce ve výši okolo jedné miliardy euro. Za tímto navýšením odhadu zisku stojí zejména vývoj rezervací na 4. čtvrtletí stejně jako předběžné hospodářské výsledky za 3 kvartál letošního roku, kdy Lufthansa registrovala tržby na úrovni 10,1 miliardy euro a čtvrtletní zisk ve výši 1,1 miliardy euro. Konečné výsledky za 3. čtvrtletí však budou známy až 27.10.

Dopad stávek snížil podle prohlášení letecké společnosti zisk o přibližně 70 milionů eur. Jenže toto číslo se může rychle změnit, neboť aktuálně stávkují němečtí piloti dceřiné společnosti Eurowings a o stávce za zlepšení pracovních podmínek a platů velmi vážně uvažují též piloti Austrian Airlines a společnosti Swiss. Právě oznámení zdvojnásobeného zisku za letošní rok tak může paradoxně další stávky ve společnosti pouze urychlit. Právě probíhající stávka německých pilotů Eurowings zatím nevedla ke sblížení stanovisek zaměstnavatele a odborů. A to i přesto, že se stávka dotkla desetitisíců cestujících. Například ve Vídni byly za pondělí zrušeny veškeré lety provozované společností Eurowings. Dnes se má z Vídně realizovat pouze jeden let, a to večerní let do Kolína nad Rýnem. Eurowings naopak začal německým pilotům vyhrožovat, že zruší pracovní místa v Německu a převede letadla i pracovní místa na dceřinou Eurowings Europe, kterou nedávno management přeregistroval z Rakouska na Maltu. Piloti patřící pod Eurowings Europe totiž nyní nestávkují a proto výpadek letů společnosti Eurowings není úplný. V pondělí 17.10. bylo zrušeno 240 z 488 plánovaných letů. Například v Praze tak byl včera zrušen pouze jen jeden jediný let do Düsseldofru, běžně operovaný letadlem a posádkou z německé báze. Ostatní lety provozované letadly a posádkami z pražské základny patřící pod Eurowing Europe byly všechny provozovány.

Generální ředitel společnosti Lufthansa, Carsten Spohr, se minulý týden také vyjádřil pozitivně k výhledu do budoucnsti leteckého odvětví jako celku a uvedl, že díky znovuotevření Japonska pro turisty a nárůstu poptávky evropských zákazníků po služebních cestách se společnosti daří dobře prodávat letenky a to dokonce za vyšší ceny než management původně odhadoval.

Airbus A320neo společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu, květen 2019 (autor: TJDarmstadt, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata