Lufthansa upřesnila výši zisku za druhé čtvrtletí. Na nule je i Austrian.

04.08.2022 - EvropaSkupina Lufthansa již v polovině července odhadovala, že její provozní výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku jsou nadmíru dobré a odhadovala provozní zisk na úrovni 350-400 miliónů euro, s tím, že přesná čísla zveřejní 4.8.2022.

Celkový zisk skupiny Lufthansa za druhé čtvrtletí tak byl dnes zveřejněn a činil podle zprávy pro akcionáře společnosti 393 miliónu euro, oproti ztrátě 827 miliónů euro za stejné období loňského roku. Obrat skupiny ze ztrojnásobil a za druhé čtvrtletí činil 8,5 miliardy euro. Počty cestujících se v první polovině letošního roku oproti stejnému období loňska zečtyřnásobily. Skupina Lufthansa přepravila za první půlrok 42 miliónů cestujících, z toho ve druhém čtvrtletí 29 miliónů. Před rokem to bylo 10 miliónů cestujících za první půlrok a 7 miliónů za druhé čtvrtletí.

Společně s rostoucími počty cestujících skupina Lufthansa zvyšovala nabídku přepravních kapacit, a to zejména díky reaktivaci dlouhodobě zakonzervovaných a zaparkovaných letadel. Úroveň nabídky přepravní kapacity podle počtu nabízených sedaček činila ve druhém čtvrtletí 74% úrovně před pandemií. Pro hospodaření společnosti je pozitivní vývoj ceny letenek. Ty byly ve druhém čtvrtletí v průměru dražší o čtvrtinu než před rokem a o 10% více než ve stejném období předkrizového roku 2019.

Nejvíce k celkovému zisku přispěla Lufthansa Cargo, která samotná docílila zisku 482 miliónů euro. Také Lufthansa Technik přispěla k celkovému zisku 100 milióny euro. Z uvedeného však vyplývá, že přeprava cestujících musela být pro Lufthansu ve druhém čtvrtletí nadále ztrátová. Známý je též výsledek dceřiného SWISSu - zisk 45 miliónu euro a Austrianu, který docílil zisku 2 miliónu euro. Rovněž LSG Group je na "černé nule" se ziskem 1 miliónu euro.

Celkové zadlužení skupiny Lufthansa ke 30.6.2022 kleslo na 6,4 miliard euro. Koncem června měla společnost k dispozici 11,4 miliard euro likvidních prostředků. Návrat k provoznímu zisku přivítal finanční šéf skupiny, Remco Steenbergen, který neopomněl zdůraznit, že se jej podařilo docílit i přes geopolitickou nejistotu a zdražování cen ropných produktů.

Společnost Lufthansa plánuje ve druhém čtvrtletí opět nabírat ve velkém nové zaměstnance. Chystá se jich přijmout až 5000. Stávající zaměstnanci se totiž cítí přetížení a požadují po managementu společnosti zvýšení mezd a výhodnější kolektivní smlouvy. Společnosti Lufthansa reálně hrozí nejen opakování jednodenní výstražné stávky pozemního personálu ze 27.7., ale nově i stávky pilotů. Ty bude zřejmě motivovat ke zvýšení tlaku na zaměstnavatele i odhad finančního ředitele společnosti, že Lufthansa Group by měla jako celek za letošní rok 2022 dosáhnout celkového zisku okolo půl miliardy euro.

Airbus A321 společnosti Lufthansa před hangáry Lufthansa Technik na letišti ve Frankfurtu, duben 2014 (autor: Andrzej Otrebski, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata