Lufthansa představila hospodářské výsledky. Příští rok založí kopii CityLine.

04.03.2022 - EvropaVčera odhalil Carsten Spohr veřejnosti plány managementu Lufthansa Group na založení nové společnosti s vlastním osvědčením leteckého provozovatele (Air Operator Certificate - AOC). Strategickým cílem nové společnosti má být feeding hubů ve Frankfurtu a Mnichově. Management Lufthansy počítá se zahájením provozu této společnosti na jaře v roce 2023 se 40 letadly.

"Založíme společnost typu druhá CityLine", řekl doslova Carsten Spohr při příležitosti prezentace hospodářských výsledků za rok 2021 a výhledu do budoucna. Akcionáře společnosti dále informoval, že Lufthanse se oproti předešlému roku podařilo výrazně stlačit vzniklou ztrátu na 1,8 miliardy euro oproti 5,2 miliardy euro v roce 2020. Příjmy v roce 2021 stouply o 24% na 16,8 miliard euro. Počty cestujících vzrostly skupině Lufthansa o 29% na 47 miliónů pasažérů. Nejvyšší nárůst tržeb však LH Group zaznamenala u položky přeprava zboží. Kromě dcery Lufthansa Cargo byla zisková též Lufthansa Technik a cateringová LSG. V roce 2021 zaměstnávala LH Group celkem 105.290 zaměstnanců, o 4% méně než v roce 2020.

A právě snižování počtu zaměstnanců a převádění zaměstnanců na smlouvy s nižším platovým ohodnocením je podle interních kritiků a znalců hlavní motivací managementu proč plánuje Lufthansa založit "druhou CityLine" namísto, aby do svého nového strategického cíle feedera obou hlavních hubů přetransformovala CityLine stávající.

Ve výhledu LH Group do budoucna zmínil Remco Steenbergen, finanční ředitel LH Group, že úroveň rezervací na velikonoční svátky a léto roku 2022 je již na srovnatelné úrovni jako byla touto dobou během předpandemického roku 2019. Nicméně krize na Ukrajině, která vede nejen k omezením letů a prodloužením tras některých dálkových spojů, vede zejména k razantnímu nárůstu cen ropy, která má na hospodaření leteckých společností zcela zásadní vliv. Proto se finanční výsledky společnosti Lufthansa Group v letošním roce nedají spolehlivě odhadnout. Bez vlivu krize na Ukrajině však původně management počítal, že společnost již dosáhne letos zisku.

Cartsen Spohr (zdroj: Media Kit společnosti Lufthansa)

Témata