Lufthansa láká velké firemní zákazníky na upravený pay-as-you-fly program

22.03.2021 - EvropaPro vybrané velké zákazníky zavedla letecká společnost Lufthansa speciální program "Pay-as-you-fly" (PAF) neboli "zaplať až když poletíš". Odpadá jim tak nutnost koupě letenky dlouho předem a její případné propadnutí nebo změna rezervace na jiný termín v případě změny cestovních plánů. Rovněž odpadá zdlouhavý proces refundace letenky při zrušení letu. Tento program zavedla Lufthansa již v roce 1997 jako první pro firmu Siemens. Později se připojily další velké koncerny. Podmínkou pro účastníky programu však byl závazek určité minimální sumy, kterou firemní zákazníci za jeden rok proletí. Účastníci programu si mohli letenky v programu PAF kupovat jak v ekonomické, tak i obchodní třídě. Pro Lufthansu samotnou ovšem tento tarif znamená zhoršení možnosti jak plánovat, aby místa v letadla co nejlépe využila. Proto také tarif není obecně běžným cestovatelům dostupný.

Nabídka různých tarifů letenek pro zákazníka, který se účastní programu PAF Lufthansy, říjen 2018 (zdroj: Travel Service Guide společnosti Lufthansa)

Pandemie však změnila pravidla hry. Závazek minimální proletěné sumy je nyní pro firemní zákazníky neakceptovatelný. Firemní zákazníci si prostřednictvím svazu "Verband Deutsches Reisemanagement" (VDR) vynutili u Lufthansy úpravu programu. Lufthansa má nyní velký zájem na tom, aby se jí do letadel vrátila především právě obchodní klientela na níž nejvíce vydělávala, a proto svazu VDR vyšla ochotně nynější úpravou programu PAF vstříc.

V upraveném PAF programu bude Lufthansa nadále strhávat z kreditní karty zákazníka platbu za letenku až v momentě, kdy zákazník provede check-in. Nadále bude tato možnost nabízena jen velkým firemním zákazníkům. Nyní ovšem odpadá závazek minimální proletěné roční částky. Při rezevaci letenky obchodní třídy v rámci Evropy jim má přibýt tarif tohoto programu jakožto nepovinná třetí volba k možnostem "Business Saver" a "Business Flex". Nově má být letenka programu PAF též jen o něco málo dražší než tarif "Business Flex". Kromě Lufthansy se do programu mají zapojit též i Austrian a Swiss.

Sedadla první třídy v Airbusu A340-300 Lufthansy s registrací D-AIGP (foto: Africaspotter, Wikimedia Commons, CC-BY-SA 3.0)

Štítky