Lufthansa kvůli koronaviru ruší ohlášený nárůst zaměstnanců a číhá na vhodnou akvizici

01.03.2020 - EvropaLetecká společnost Lufthansa kvůli uzemněným linkám do Číny a očekávanému snížení zájmu pasažérů o leteckou dopravu v nejbližších týdnech až měsících se rozhodla zrušit plánované velké nábory nových zaměstnanců. Lufthansa v letošním roce plánovala přijmout až 4000 lidí, z toho 3000 v Německu.

Lufthansa - Airbus A350 (foto: TJDarmstadt/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Vypadá to, že namísto postupného růstu kapacit se Lufthansa rozhodla vyčkat na vhodný časový okamžik a převzít jednoho z konkurentů. Dlouho se spekulovalo o zájmu Lufthansy o Condor a Alitalii. S případnou koupí Condoru mohla mít Lufthansa potíže s německým antimonopolním úřadem, a tak nakonec nabídku ani nepodala a Condor získala polská skupina PGL. O Alitalii měla Lufthansa zase zájem jen ve velmi ořezané formě. Případný zánik pracovních míst se však nelíbil italským politikům, a právě proto dosud ani k této transakci nedošlo.

TAP Air Portugal - Airbus A320 (foto: Aero Icarus/Flickr - CC BY-SA 2.0)

Podle Süddeutsche Zeitung vede nyní Lufthansa společně s aliančním partnerem United Airlines rozhovory ohledně převzetí letecké společnosti TAP Air Portugal. Společnost patří z 50 % portugalskému státu, ze 45 % americkému investorovi Davidu Neelemanovi a 5 % drží zaměstnanci aerolinie. Pro Lufthansu se jedná o velké dilema, na jedné straně by se jí hub na jihozápadě Evropy s množstvím přímých linek do Jižní Ameriky náramně hodil do portfolia, na druhou stranu je o TAP Air Portugal známo, že se jedná o finančně nemocného hráče na trhu. Během posledního finančního roku utržil ztrátu 100 miliónů eur při obratu 3,3 miliardy eur. TAP Air Portugal provozuje 106 letadel, z toho 27 dálkových především na linkách do Brazílie. Po Evropě je společnost většinou nucena bojovat se sílící nízkonákladovou konkurencí. Rozhovory o možném převzetí TAP Air Portugal probíhají, přičemž zatím nejsou v konečné fázi.

Štítky