Lufthansa interně zkoumá možnost změny hlavního sídla

29.01.2023 - EvropaPodle zprávy v bulletinu "The Pioneer" by společnost Lufthansa mohla přesunout právní sídlo společnosti Deutsche Lufthansa AG z Kolína nad Rýnem do Mnichova. Z historických důvodů je totiž společnost Lufthansa AG zapsána v obchodním rejstříku v Kolíně nad Rýnem. Předchůdce Lufthansy, společnost "Aktiengesellschaft für Luftverkehrsbedarf", zde byla založena po druhé světové válce spolkovou vládou společně se spolkovou zemí Severní Porýní-Vestfálsko a německými státními dráhami. Navíc letiště v Kolíně nad Rýnem je společné také pro město Bonn, bývalé hlavní město Spolkové republiky Německo (SRN) v době během rozdělení Německa na SRN a NDR (Německou demokratickou republiku).

Přitom Lufthansa stále více klade důraz na rozvoj svých dvou hlavních uzlů ve Frankfurtu a v Mnichově. V poslední době se však alespoň podle přesunu stále většího objemu dopravy z Frankfurtu do Mnichova zdá, že by do budoucna mohla Lufthansa preferovat právě bavorskou metropoli. Právě z Mnichova je dynamika rozvoje nových spojů a přidávání frekvencí na spojích Lufthansy v poslední době největší. To by mohla být také dobrá zpráva i pro cestující z České republiky, neboť letiště v Mnichově je oproti uzlu ve Frankfurtu blíže. Letiště v Mnichově je totiž již nyní vzdáleno jen 3,5 hodiny jízdy autem z Prahy, 3 hodiny z Českých Budějovic, Karlových Varů a 2,5 hodiny z Plzně. Rovněž železniční trať mezi Prahou, Plzní a Domažlicemi má projít v příštích 10-15 letech výraznou modernizací, což zvýší tlak na vylepšení i bavorské části železnice od Šumavy směrem na Mnichov. Samotná Lufthansa a letiště Mnichov podepsala nedávno prohlášení o záměru "důsledného dalšího rozvoje prémiového centra Mnichov", které má obsahovat s výhledem po roce 2030 i záměr připojení letiště Mnichov na síť německé vysokorychlostní železnice.

Mluvčí společnosti Lufthansa avšak v pátek médiím vysvětlil, že úvahy o změně právního sídla jsou ve velmi rané fázi. V rozporu se zprávami v médiích zatím nebylo přijato žádné předběžné rozhodnutí nebo dokonce rozhodnutí, uvádí se dále v prohlášení. Letiště Mnichov a společnost Lufthansa dlouhodobě úzce spolupracují. Na letišti v bavorské metropoli provozuje letecká společnost společný terminál s letištěm, uvádí dále v pátečním prohlášení mluvčí Lufthansy.

stávající budova centrály společnosti Lufthansa AG na ulici Deutz-Mülheimer-Straße 10 v Kolíně nad Rýnem, březen 2015 (autor: Raimond Spekking, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata