Lufthansa bude létat do Oulu

19.07.2023 07:00 - EvropaPodle finského deníku Yle, plánuje letecká společnost Lufthansa spustit od poloviny prosince přes nadcházející zimu 2x týdně lety z Mnichova do města Oulu na severu Finska. Lety má Lufthansa provozovat od 16.prosince vždy ve středy a soboty, s tím, že se jedná o lety sezónní. Lufthansa aktuálně plánuje s lety do Oulu na konci března 2024 zase skončit.

Oulu je největší město severního Finska. Leží na severovýchodním pobřeží Botnického zálivu, u Baltského moře. Oulu má přes 200.000 obyvatel. Město rostlo především v 90tých letech minulého století nevídaným způsobem. Jeho růst byl spojen s místní univerzitou, IT technologiemi a zejména se společností Nokia.

zimní panoráma centra města Oulu a stejnojmenné řeky, leden 2012 (autor: Estormiz, Wikimedia Commons, CC-Zero)

Letiště v Oulu před pandemií obsluhovalo přes 1 milion cestujích ročně, zejména na pravidelném spojení společnosti Finnair do 600km vzdáleného uzlu v Helsinkách.

Yrjötapio Kivisaari, generální ředitel agentury Visit Oulu, finským novinářům prozdradil, že linka je výsledkem dlouhých osmnácti měsíčních jednáních. Linka má zaujmout německé turisty hledající neobyčejnou zkušenost se zimou u polárního kruhu. Pro finské obyvatele je naopak linka do Mnichova příležitostí jak cestovat dále do světa, neboť uzel Lufthansy v Mnichově nabízí řadu atraktivních spojení. Letiště ve Mnichově bylo co do počtu přepravených cestujících sedmé největší v Evropě. Navíc by nová linka podle Juha Ala-Mursuly, ředitele Oulu Business School, která se na zprostředkování linky též podílela, mohla významně přispět k rozvoji obchodních kontaktů mezi podnikateli v Oulu a ve střední Evropě. Pokud by byla totiž sezónní linka úspěšná, Lufthansa slíbila zvážit v příštím roce možnost prodloužit ji na linku celoroční.

Airbus A320 společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu, květen 2023 (autor: MarcelX42, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata