Level se stane ze značky samostatnou aerolinií

26.11.2023 15:08 - EvropaBritsko-španělská International Airlines Group (IAG) oznámila tento týden, že změní status své značky Level určené pro dálkové nízkonákladové lety. Ta je v současnosti divizí španělské společnosti Iberia. V budoucnu má být Level přeměněn na samostatnou aerolinií s vlastním osvědčením leteckého provozovatele.

Skupina IAG vytvořila Level jako svou značku pro dálkové nízkonákladové lety v roce 2017. Podle výkonného ředitele IAG Luise Gallega byla důvodem tehdy snaha rychle reagovat na potřeby trhu. Od vzniku značky jsou linky létány letadly v livery Level, nicméně jejich provozovatelem je společnost Iberia.

Airbus A330-200 společnosti Iberia létající v livery Level na letišti v Buenos Aires (foto: Andrzej Otrębski/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

V roce 2019 se skupina pokusila využít značku Level také na evropských linkách, když vytvořila v Rakousku dceřinou aerolinii Anisec Luftfahrt, která měla základny ve Vídni a v Amsterdamu. Tento experiment byl ukončen se začátkem pandemie koronaviru a poté se Level již zaměřoval opět jen na dálkové lety.

Level by se má stát v příštím roce další dceřinou společností IAG se španělským osvědčením leteckého provozovatele. Sídlo a hlavní základnu bude mít v Barceloně. Společnost by měla převzít pět letadel Airbus A330-200, které létají v současnosti v livery Level. Gallega na setkání s akcionáři IAG oznámil rozvojové plány společnosti Level. Do roku 2026 má být počet provozovaných dálkových letadel zvýšen na osm.

V současnosti je pod značkou Level provozováno sedm dálkových linek z Barcelony do Bostonu, Los Angeles, Miami, New Yorku, San Francisca, Buenos Aires a Santiago de Chile. Dálkové linky Level jsou nyní úspěšné a kapacita těchto letů je zhruba o třetinu vyšší než v roce 2019. K tomuto úspěchu napomáhá také spolupráce s Vueling, který v Barceloně dálkové linky Level feeduje.

Témata