Letoun Air France neměl povolení pro přelet Ruska

04.11.2018 - EvropaNečekaný průběh měl ve čtvrtek 1. listopadu let AF258 společnosti Air France z Paříže do Hočiminova Města. Boeing 777-300ER odstartoval z pařížského letiště Charlese de Gaulla a letěl přes Německo, Českou republiku a Polsko. Po dvou hodinách letu, když byl stroj nad Běloruskem, se posádka od ruského řízení letového provozu dozvěděla, že nemá povolení pro vstup do vzdušného prostoru Ruska. Posádka letounu ještě zhruba 40 minut vyčkávala ve vzdušném prostoru Ruska, jestli se problém nepodaří vyřešit a poté se kapitán rozhodl pro návrat zpět do Paříže.

Trasa letu AF258 zaznamenaná serverem FlightAware (zdroj: FlightAware)

Ruský úřad civilního letectví Rosaviacija podle agentury RIA uvedl, že linka AF258 dosud létala jinou trasou, která míjela Rusko. To potvrzují i záznamy serveru FlightAware, které ukazují, že předchozí byly vedeny přes Maďarsko, Rumunsko, Gruzii, Ázerbájdžán, Turkmenistán a dále přes Afghánistán. Podle Rosaviacija bylo řízení letového provozu připraveno problém vyřešit a přelet umožnit, nicméně posádka se rozhodla pro návrat.

Air France - Boeing 777-300ER (ilustrační foto: Philippe Noret - AirTeamimages/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.5)

O problému letu AF258 informovalo jako první francouzské rádio Europe 1, do kterého zavolala jedna z cestujících. Podle ní se kapitán letadla vyjádřil, že toto nezažil za celou svou karieru. Mluvčí Air France potvrdil, že let skutečně neměl povolení k přeletu Ruska. Po interním vyšetřování společnost zjistila, že příčinou byla počítačová chyba, která nastala během aktualizace trasy při přechodu na zimní letový řád.

Témata