Letní stávka bezpečnostních pracovníků na Heathrow byla odvrácena

23.06.2023 21:18 - EvropaPlánovaná stávka pracovníků bezpečnostních kontrol na londýnském letišti Heathrow nebude. Odborová organizace Unite, která pracovníky zastupuje, se dohodla s provozovatelem letiště, společností Heathrow Airport Ltd., na výrazném růstu mezd. Zaměstnancům by měly být zvýšeny mzdy o 10 % zpětně od začátku roku. Od července pak mají mít na výplatních páskách mzdu zvýšenou o dalších 1,5 %. Pro rok 2024 je pak garantované navýšení podle výše inflace.

Odborová organizace Unite uvedla, že dohoda znamená v závislosti na pracovní pozici navýšení o 15,5 % až 17,5 %. Dohoda také zlepšuje podmínky zaměstnanců na mateřské dovolené. Jakmile to bude možné, má dojít také k ukončení zaměstnávání agenturních pracovníků na bezpečnostních kontrolách.

Terminál 5 na londýnském letišti Heathrow (ilustrační foto: Tony Hisgett/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Původně bezpečnostní pracovníci plánovali stávkovat v průběhu léta celkem 31 dnů. Stávka měla proběhnout u kontrol pro cestující ve dvou terminálech letiště Heathrow. Stávkovat měli také pracovníci, kteří kontrolují zaměstnance a vozidla vstupující na plochu letiště. Podle dřívějšího prohlášení měla být stávka zahájena 17. června. Očekávalo se, že se do stávky zapojí více než dva tisíce bezpečnostních pracovníků.

Odborová organizace Unite při oznámení letní stávky uvedla, že pracovníci bezpečnostních kontrol vydělávají na Heathrow výrazně méně než jejich kolegové na letištích Gatwick a Stansted. Podle odborů má provozovatel letiště Heathrow špatně nastavené priority, přičemž během pandemie koronaviru došlo k reálnému snížení výše příjmů pracovníků bezpečnostních kontrol.

Letos již proběhla jedna stávka na Heathrow v březnu. Celkem se stávkovalo osmnáct dnů zejména na Terminálu 5, který využívají British Airways. Stávka negativně ovlivnila provoz během velikonočních svátků.

Témata