Heathrow pozastaví v den pohřbu královny Alžběty II. dvakrát odlety a přílety letadel

17.09.2022 - EvropaLondýnské letiště Heathrow připravuje na pondělí 19. září, kdy v Londýně proběhne pohřeb královny Alžběty II., několik omezení svého provozu:

  • Nejdříve od 11.40 do 12:10 nebudou povoleny žádné starty a přistání letadel. Důvodem je, aby hluk letadel nad Londýnem nenarušil dvě minuty ticha, kterými si lidé uctí zesnulou panovnici v celé Velké Británii.
  • Následně od 13:45 do 14:20 nebude Heathrow přijímat žádná přilétávající letadla. To má zabránit rušení smutečního procesí letadly, které při přistání na Heathrow přelétají nízko nad centrem Londýna.
  • Od 15:05 do 16:45 nebudou povolovány zase žádné odlety z Heathrow. To má minimalizovat hluk při poslední cestě královny na hrad Windsor. Během rodinného obřadu na Windsoru nebudou smět letadla přelétat nad tímto hradem.
  • V 16:45 má dojít k obnovení startů, ale počet odlétajících letadel bude snížen oproti běžnému letovému řádu. To má zajistit plynulý odlet delegací se zahraničními státníky, které se přijely poklonit památce Alžběty II.

Letouny British Airways a Terminál 5 londýnského letiště Heathrow (foto: Heathrow Airports)

Mluvčí letiště Heathrow uvedl, že cílem je minimalizovat hluk z letadel a opatření jsou projevem úcty k panovnici. Letiště úzce spolupracuje s britským řízením letového provozu NATS, aby se minimalizoval dopad těchto omezení na cestující.

Přerušení provozu a omezení odletů by se mělo dotknout podle letiště Heathrow okolo 15 % letů. British Airways očekávají, že kvůli těmto úpravám zruší v pondělí zhruba stovku svých letů z/na Heathrow. Společnost uvedla, že cestující zrušených letů budou informováni. Virgin Atlantic zrušily čtyři své transatlantické lety, u dalších letů upravily časy odletů. Rušení se týká také společností Aer Lingus, KLM, Air France Lufthansa a dalších.

Lety na londýnských letištích Gatwick, London City Airport a Stansted by měly odlétat a přistávat podle svých letových řádů.

Letiště Heathrow informovalo, že cestující čekající na letišti budou moci sledovat přímý přenos pohřbu Alžběty II. na letištních obrazovkách. Během pondělí by měly být na letišti uzavřeny stejně jako na dalších místech ve Velké Británii obchody. Otevřeny však zůstanou nezbytné obchody s prodejem tisku a knih, lékárny, směnárny a také letištní kavárny a restaurace. Heathrow rovněž upozornilo, že některé silnice v okolí letiště budou v pondělí uzavřeny. Cestující by měly pro cestu využít linek metra nebo Heathrow Express, který bude posílen o další doplňkové spoje.

Společnost British Airways umožní ve svých letadlech vybavených internetovým připojením sledovat přenos pohřbu panovnice během letu. Stejně jako na zemi má v letadlech proběhnout uctění královny dvěma minutami ticha.

Témata