Britská královna otevřela Terminál 5 na Heathrow

15.03.2008 - EvropaZa přísných bezpečnostních opatření otevřela v pátek 14. března britská královna Alžběta II. nový Terminál 5 na letišti Heathrow. Královnu v doprovodu jejího manžela, vévody z Edinburghu prince Philipa, přivítali stovky zaměstnanců letiště a stavebních firem. Královskou návštěvu uvítali v odletové hale nového terminálu ředitel BAA Nigel Rudd, britská ministryně dopravy Ruth Kellyová, generální ředitel společnosti Grupo Ferrovial Rafael del Pino a také předseda představenstva British Airways Martin Broughton a generální ředitel British Airways Willie Walsh. Ještě před slavnostní inaugurací Terminálu 5 si britská královna spolu s 800 pozvanými hosty vyslechla slavnostní skladbu zazpívanou 30-ti členným sborem vedeným Stevem Sidwellem. Skladba oslavující vznik nového terminálu byla speciálně složena pro tuto příležitost. V průběhu slavnostního ceremoniálu byly na obřích obrazovkách promítány záběry dokumentující výstavbu nového Terminálu 5. Britská královna Alžběta II. neotevírala letištní terminál na Heathrow poprvé. Před více než půlstoletím otevřela na tomto letišti první terminál pro cestující – Europa Building, který je nyní označen jako Terminál 2.

Slavnostní otevření Terminálu 5 na letišti Heathrow
Britská královna Alžběta II. se zdraví se zaměstnanci British Airways
(foto: British Airways)

Nový terminál, který bude exkluzivně sloužit potřebám British Airways, má kapacitu 30 mil. cestujících ročně. Výstavba terminálu započala v září 2002 a na stavbě se podílelo přibližně 60 tis. pracovníků. Celkové náklady na stavbu dosáhly 4,3 mld. britských liber. „Terminál 5 je skvělá budova a naši zákazníci si budou moci skutečně užít prostor, komfort a pohodlí, které nabízí. Terminál bude využívat exkluzivně naše společnost, a to nám umožní neustále zvyšovat úroveň služeb, které budeme moci nabídnout,“ uvedl ředitel British Airways Willie Walsh. „S otevřením Terminálu 5 mají společnosti British Airways a BAA příležitost učinit z leteckého cestování, a to jak z příletů tak odletů do a z Velké Británie, zase o trochu klidnější a daleko příjemnější zážitek,“ dodal dále Walsh. „Terminál 5 znamená nový začátek pro letiště Heathrow, pro BAA a pro milióny našich pasažérů. Jedná se bezpochyby o triumf ambicí, splnění závazků a vzájemné spolupráce. Letišti Heathrow vdechne nový život, a to nám umožní pokračovat v transformaci zbytku letiště a také vrátí Heathrow a BAA zpět, kam patří - do čela v rámci globálního cestování,“ uvedl ředitel BAA Nigel Rudd.

Slavnostní otevření Terminálu 5 na letišti Heathrow
Proslov britské královny Alžběty II. na slavnostním otevření Terminálu 5 (foto: British Airways)

Nový Terminál 5, který je největší volně stojící budovou ve Velké Británii, navrhla projekční kancelář Rogers Stirk Harbour + Partners. Tato firma obdržela v roce 2006 za svůj návrh nového terminálu na madridském letišti Barajas ocenění Stirling Prize. Nový terminál má celkem 50 stojanek pro letadla, 96 samoobslužných přepážek pro odbavení, více než 90 přepážek pro rychlé odbavení zavazadel a 54 standardních přepážek. Pro cestující bude nový terminál otevřen s novým letním letovým řádem – 27. března 2008.

Štítky