Heathrow nastavilo aerolinkám strop 100.000 cestujících denně

12.07.2022 - EvropaPředstavitelé letiště v Londýně-Heathrow dnes oznámili, že ode dneška s platností do 11.září nastavují leteckým společnostem limit maximálně odbavených 100.000 cestujících denně. Více pasažérů prý letiště nedokáže odbavit, neboť se mu nedaří nárazově posílit množství potřebných pracovních pozic. Představitelé letiště argumentují, že jen takto dokáží cestujícím garantovat kvalitu cestování na jakou jsou zvyklí - bez extrémních front nebo dlouhého čekání na odbavená zavazadla, což jsou situace se kterými se cestující na letišti v minulých dnech mohli občas setkat.

Podle odhadů letecké společnosti původně podle prvních plánů počítaly během července a srpna s nabídkou sedačkové kapacity na úrovni 110 - 125.000 míst denně. Jenže pak musely své plány kvůli nedostatku létajícího personálu přehodnotit. Ode dneška tak budou letecké společnosti muset některé lety dále zrušit, let provést s méně kapacitním letadlem nebo místo přistání v Londýně-Heathrow naplánovat jiné alternativní letiště. "Některé letecké společnosti přijaly významná opatření, jiné však nikoliv, a my se domníváme, že je třeba přijmout další opatření, abychom cestujícím zajistili bezpečnou a spolehlivou cestu," uvedl v úterý v otevřeném dopise generální ředitel letiště John Holland-Kaye. "Žádáme naše letecké partnery, aby přestali prodávat letenky na léto, a omezili tak dopad na cestující," uvedl Holland-Kaye. Podle něj i po redukcích stále v letních letových řádech zbývá v průměru 104 000 míst pro odlety denně, což je o 4 000 míst více, než je letištěm dnes stanovený maximální limit.

Kdyby ovšem společnost British Airways, největší zákazník letiště Heathrow, již dříve nevyřadila ze svých letových řádů tisíce letů kvůli nedostatku vlastních zaměstnanců, byl by současný problém ještě palčivější. K podobným omezením, která se logicky vůbec nelíbí manažerům postižených leteckých společností, se již před několika týdny odhodlalo i letiště v Londýně-Gatwicku a v Amsterdamu.

Boeing 777-300 společnosti British Airways na letišti v Londýně-Heathrow, únor 2022 (autor: Mertbiol, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata