Letiště Schiphol plánuje prodloužit limit maximálního počtu cestujících

02.08.2022 - EvropaLetiště Schiphol v Amsterdamu zavedlo v reakci na dlouhé fronty, chaos při odbavení a jiné logistické potíže limit 70.000 pasažérů denně, které ještě zvládne odbavit, aniž by docházelo na letišti k problémům. Stalo se tak v polovině června . Tento limit je zhruba o 16% méně než kapacity původně plánovaných letů.

KLM a jiné letecké společnosti tak musely rušit lety a omezit počty prodaných letenek. Nyní letiště přichází s informací, že toto opatření, které mělo platit jen po letní špičku poptávky, se nejspíše protáhne až do podzimu. Letiště má obavy, že zejména během nizozemských podzimních prázdnin by opět mohlo dojít k situaci, kdy by poptávka po létání převýšila schopnosti letiště plynule odbavovat cestující. Na letiště by se tak mohl vrátit chaos. Podzimní prázdniny mají trvat na severu země od 15.10. do 23.10. Na jihu země od 22.10. do 30.10. Proto hodlá management letiště trvat na současném omezení maximálního počtu cestujících až do konce října.

Současně letiště informuje cestující, že se nemají již dlouhých front v Amsterdamu bát, protože limit maximálního množství pasažérů funguje. Letiště dále apeluje na cestující, že přijít ve strachu na letiště více než 4 hodiny před odletem je zbytečné a naopak jen snižuje komfort cestování při nadužití letištní infrastruktury pro cestující.

Reakce dominantního dopravce na letišti, společnosti KLM, je taková, že neplánuje rušení letů. Požadované snížení počtu cestujících provede tak, že nedá do prodeje na plánovaných letech všechny sedačky. KLM se postupně naučila plnit požadavky letiště zejména rušením nabídky letenek v nejnižších cestovních třídách na krátkých a středních tratích. Kapacity pro cestující, kteří budou v Amsterdamu přestupovat, by ovlivněny být neměly. Již dříve ovšem společnost uvedla, že díky dodržování těchto omezujících opatření přichází o příjmy. Již v červnu oznámila, že jejich náhradu bude KLM po letišti vyžadovat.


vstup do Terminálu letiště Amsterdam-Schiphol, červen 2006 (autor: Shirley de Jong, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.5)

Témata