Schiphol ruší od konce března omezení počtu odlétajících cestujících

23.01.2023 - EvropaMezinárodní letiště Schiphol v Amsterdamu oznámilo, že od 26. března 2023, kdy vstupuje v platnost letní letový řád, ruší omezení celkového počtu odlétajících cestujících. Limity byly zavedeny vloni v květnu jako reakce na přetrvávající problémy s odbavením cestujících. Ty byly způsobeny prudkým růstem zájmu o lety po koronavirové pandemii a nedostatkem pracovníků zajišťujících odbavení. Zavedení limitu ve výši 70 tisíc cestujících denně znamenalo snížení kapacity letiště o 20 %.

Vedení amsterdamského letiště Schiphol se nakonec rozhodlo zachovat omezení počtu odlétajících cestujících i v zimní sezóně 2022/23. Letos od konce března podle managementu již však omezení nebudou nutná. Přesto vedení letište očekává, že ve špičkách může dojít k frontám a zpožděním v odbavování.

Mezinárodní letiště Schiphol v Amsterdamu (foto: Amsterdam Airport Schiphol)

Týká se to zejména ranní špičky mezi 6. a 11. hodinou, kdy na letišti může být více pasažérů, než je schopno odbavit. Letiště hodlá jednat se všemi zainteresovanými partnery od dopravního podniku přes handlingové společnosti až po pasovou kontrolu, aby se lépe zorganizoval průchod cestujících a k frontám vůbec nedocházelo. Dalším obdobím, které prověří odbavování na letišti budou svátky v průběhu května, kdy je tradičně zvýšený zájem o cestování o letadlem.

Pro zvládnutí náporu cestujících počítá také s navýšením počtu pracovníků zajišťujících odbavení. Týká se to zejména bezpečnostních kontrol. Schiphol ve spolupráci s firmami zajišťujícími odbavení zahájil náborové kampaně s cílem získat další nové zaměstnance. Rovněž se přistoupilo ke zlepšení pracovních podmínek těchto zaměstnanců včetně zřízení nových odpočinkových zón. Od zahájení kampaně zatím bylo přijato 850 nových pracovníků bezpečnostní kontroly. Jedná se zhruba o polovinu pracovníků, které Schiphol plánuje přijmout.

Témata