Letiště Gatwick a Schiphol zveřejnila maximální počet pasažérů, které v létě denně zvládnou odbavit

17.06.2022 - EvropaLondýnské letiště Gatwick dnes oznámilo, že v souvislosti s přetrvávajícím nedostatkem pracovních sil omezí počet letů během letní cestovní sezóny. Toto opatření přichází po rychlém nárůstu objemu letecké dopravy v posledních měsících a zřejmě donutí letecké společnosti zrušit přes léto některé plánované lety.

Druhé největší britské letiště omezí počet letů na 825 denně v červenci a 850 v srpnu. Gatwick měl původně v plánu odbavovat v srpnu až 900 letů denně. Účelem opatření je prevence chaosu, extrémně dlouhých front což by mohlo vést k narušení plynulého odbavování letadel.

Airbus A320 společnosti easyJet na letišti v Londýně-Gatwicku, září 2016 (autor: MercerMJ, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Podobný krok současně oznámilo včera letiště Schiphol v Amsterdamu. To oznámilo, že přes letní špičku zvládne odbavit zhruba 70.000 pasažérů denně, což je okolo 16% méně než jakou sedačkovou kapacitu letecké společnosti plánovaly. "Preventivní určení tohoto maximálního limitu předem znamená, že velká většina cestujících bude moci spolehlivě použít letiště v Schipholu ke svým cestám", prohlásil generální ředitel letiště Dick Benschop.

Společnost KLM, která bude zřejmě tímto krokem postižena nejvíce, prohlásila, že bude po letišti požadovat finanční odškodnění za dopady tohoto kroku. Zároveň uvedla, že neočekává, že by musela ve velkém měřítku úplně rušit stávající rezervace. Cestujícím se však může stát, že budou přesunuti ze zrušeného letu na nejbližší let, který bude společnost provozovat.

Nejen omezené personální kapacity letišť jsou důvodem proč budou některé letní lety zrušeny. Rovněž letecké společnosti se potýkají s nedostatkem personálu. Ten se navíc často cítí přetížený a současně málo zaplacený. Proto se Evropou začala šířit vlna stávek. Aby situace tak daleko nedošla, rozhodli se někteří dopravci jako Lufthansa nebo EasyJet, že preventivně zruší v letní špičce některé, zejména víkendové termíny letů. Toto opatření by mělo pomoci zajistit přetíženým zaměstnancům lepší možnosti odpočinku.

Boeing 737-800 společnosti KLM na letišti Amsterdam-Schiphol, srpen 2019 (autor: Tbatb, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata