Letiště Karlovy Vary si připomnělo 90 let od zahájení provozu

16.05.2021 - Česká republikaV sobotu uplynulo 90 let od zahájení leteckého provozu. Ještě v provizorních podmínkách 15. května 1931 zahájily Československé státní aerolinie (ČSA) lety na lince Praha - Mariánské Lázně - Karlovy Vary. Létalo se tehdy sezóně od května do října až čtyřikrát denně s letouny Aero A-23, Aero A-38 nebo Fokker F VII 3m. V prvním roce provozu karlovarského letiště bylo uskutečněno 764 letů, přepraveno bylo 918 osob a 3572 kilogramů nákladu.

30. léta 20. století na letišti v Karlových Varech. Před odbavovací budovou stojí sportovní letoun PB-5 Racek od českého výrobce Přikryl-Blecha (zdroj: airport-k-vary.cz)

Z pohledu rozvoje infrastruktury letiště je zásadní rok 1933, kdy byla dokončena hlavní odbavovací budova navržená architektem Rudolfem Weisem a také hangár navržený akademikem Stanislavem Bechyně. Objekty byly na tehdejší poměry dostatečně kapacitní s dokonalou architekturou. Dalším významným mezníkem byl rok 1952, kdy byla zahájena výstavba vzletové a přistávací dráhy v šířce 30 m a v délce 2150 m včetně pojezdové dráhy. Parametry dráhy zůstaly nezměněny do dnešních dnů, což komplikuje lety delší než pět hodin a pro letiště to tak znamená znevýhodnění.

Nová fáze modernizace probíhala od roku 1999 až do roku 2009, kdy byla otevřena nová moderní část terminálu, sloužící mimo jiné k odbavení cestujících a bezpečnostní kontrole. Letiště zároveň v roce 2017 získalo certifikaci podle nových evropských standardů EASA.

V roce 2004 bylo letiště převedeno z vlastnictví státu do vlastnictví Karlovarského kraje a novým provozovatelem letiště se následně stala společnost Letiště Karlovy Vary s.r.o., která je zcela vlastněná Karlovarským krajem. Karlovarský kraj a provozovatel letiště investovaly v následujících letech do modernizace letiště přes 450 milionů korun.

Po roce 2013 došlo ke snížení zájmu o lázeňskou péči ze strany ruské klientely a letiště přestalo být v zisku. Oživení přineslo v roce 2018 zahájení letů ruské nízkonákladové společnosti Pobeda. Po zahájení pandemie covid-19 bylo toto spojení však přerušeno.

Odbavovací budova pro cestující na letišti v Karlových Varech (foto: Letiště Karlovy Vary)

U příležitosti 90. výročí připravilo vedení letiště ve spolupráci se Spolkem přátel karlovarského letiště a pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka na sobou amatérskou leteckou soutěž Memoriál Františka Malkovského. K výročí zahájení provozu připravilo Letiště Karlovy Vary novou verzi svých webových stránek. „Začínáme používat nové logo, které ale vychází z tradičního motivu, zřídíme také účet na Instagramu, prostřednictvím kterého chceme informovat veřejnost o historii i o aktuálním dění na letišti,“ uvedl jednatel Jiří Pos, Letiště Karlovy Vary.

(podle materiálu Letiště Karlovy Vary)

Témata