Klimatičtí aktivisté zablokovali na Schipholu soukromé tryskáče

05.11.2022 - EvropaNejméně stovka klimatických aktivistů vnikla v sobotu odpoledne na plochu amsterodamského mezinárodního letiště Schiphol s cílem blokovat privátní letouny. Aktivisté si sedli pod několik letadel, aby jim zabránili odletět. Protestující akcí chtějí docílit, aby ze Schipholu dnes neodstartoval žádný soukromý letoun.

Protestující blokují letadla přímo na ploše letiště (foto: Extinction Rebellion Nederland)

Podle zpráv nizozemských médií aktivisté přelezli pomocí žebříků plot letiště a na kolech vnikli do části letiště, kde parkují privátní letouny. Organizace Extinction Rebellion a Greenpeace vydaly prohlášení s výzvou, aby na letišti v Amsterdamu nebyla vůbec odbavována soukromá letadla s odkazem na oteplování planety. Zástupce Greenpeace uvedl, že zatímco by měly být zakázány krátké lety a privátní letouny, provoz soukromých letadel na letišti naopak stále roste.

Další protestující se shromáždili mimo uzavřenou část letiště, například před terminály, kde měly nápisy vyzývají po omezení letecké dopravy a preferenci železnice. Vedle klimatických aktivistů protestují dnes u letiště Schiphol také obyvatelé z okolních opcí. Jejich protest směřuje proti hluku z letiště.

Letiště Schiphol má zvláštní terminál pro odbavení privátních letadel, který se nachází ve východní části letiště. Pro starty a přistání těchto letadel je k dispozici také 2200 metrů dlouhá ranvej, která se nachází u tohoto terminálu.

Témata