ITA Airways převzala svůj první Airbus A350

14.05.2022 - EvropaItalská letecká společnost ITA Airways převzala ve čtvrtek 12. května svůj první Airbus A350. Letoun verze -900 v elegantním azurově modrém livery přistál o den dříve na římském letišti Fiumicino po dodávacím letu z irského Shannonu. Stroj registrace EI-IFA si dlouhodobě pronajala od kuvajtské leasingové společnosti ALAFCO. Dodaný A350 byl původně určen pro čínskou společnost Hainan Airlines.


První Airbus A350 v barvách italské společnosti ITA Airways (foto: Airbus)

Během června má být nový A350 nasazen na dálkové lety ITA Airways. Italský dopravce s ním bude létat na linkách z Říma do Los Angeles, São Paula a Buenos Aires. A350 bude provozován v konfiguraci pro 334 cestujících, přičemž 33 sedadel bude v business class a 301 v ekonomické třídě. Celkem si společnost pronajala od ALAFCO šest letadel Airbus A350 a stala se tak prvním italským dopravcem majícím tento typ ve flotile.

Management aerolinie při jejím startu na podzim 2021 uvedl, že bude spoléhat na moderní a úsporné letouny. Proto krátce po zahájení provozu podepsala s Airbusem objednávku na 28 nových letadel typů A220, A320neo a A330neo a dalších zhruba 50 letadel si pronajala u leasingových společností.

Italská vláda nyní usiluje o rychlý prodej části ITA Airways. Vítěz soutěže na koupi státního podílu by měl být vyhlášen do konce června. Za nejvážnějšího zájemce je považována Lufthansa, která podává nabídku spolu se švýcarským rejdařstvím MSC. Dalšími potvrzenými zájemci jsou Delta Air Lines spolu s americkým fondem Certares a skupina Indigo Partners, jež má podíly v několika nízkonákladových aeroliniích. Italská vláda stanovila uzávěrku pro podávání nabídek na 23. května.

Témata