Itálie zahájila privatizaci ITA Airways, horkým zájemcem je Lufthansa s MCS

12.02.2022 - EvropaItalská vláda dala zelenou privatizaci letecké společnosti ITA Airways. Kabinet premiéra Maria Dragiho v pátek schválil prodej státního podílu v této nové aerolinii. To otevírá cestu soukromým investorům k převzetí ITA Airways. V současnosti italský stát drží 100 % akcií ve společnosti.

ITA Airways by měly umožnit všem relevantním zájemcům přístup ke svým finančním datům. Horkým zájemcem je německá Lufthansa spolu se švýcarským rejdařstvím MCS, které společně chtějí italského dopravce převzít. V lednu společnosti Lufthansa a MCS navrhly italské vládě převzetí většinového podílu s tím, že by si italský stát ponechal v dopravci menšinový podíl.

Vizualizace Airbusu A330 v livery ITA Airways (foto: ITA Airways)

Předseda představenstva ITA Airways Alfredo Altavilla již dříve vyjádřil přání, aby se stala investorem právě Lufthansa. Dalším možným zájemcem je koncern Air France-KLM. Problémem je však státní pomoc, kterou obdržel v době pandemie a jež zatím nebyla splacena. Hodnotu italské aerolinie odhadují experti na 1,2-1,4 miliardy eur.

ITA Airways zahájily provoz 15. října 2021, den poté, co se uskutečnil poslední let Alitalia. Nový dopravce převzal zhruba čtvrtinu zaměstnanců Alitalia a pronajímá si část její flotily. Počet provozovaných linek a obsluhovaných destinací je v porovnání s Alitalia nyní výrazně nižší. Nicméně ITA Airways plánují postupné rozšiřování provozu. Do konce letošního roku se má flotila společnosti rozrůst z úvodních 52 na 78 letadel. ITA Airways rovněž plánují přijmout další tisícovku zaměstnanců. Nedávno společnost oznámila, že plánuje návrat značky Alitalia, kterou zakoupila vloni v říjnu za 90 milionů eur.

Švýcarské rejdařství MSC - Mediterranean Shipping Company je největší lodní společností na světě (foto: Alf van Beem/Wikimedia Commons - Public Domain)

Témata