Frontier Airlines a Spirit Airlines se spojí, vznikne pátá největší aerolinie v USA

07.02.2022 - USA & KanadaAmerické nízkonákladové aerolinie Frontier Airlines a Spirit Airlines oznámily, že se dohodly na spojení. Vznikne tak pátá největší letecká společnost v USA. Podle dohody budou Frontier Airlines držet 51,5 % akcií ve sloučení společnosti, zbývajících 48,5 % připadne Spirit Airlines.

Letouny společností Spirit Airlines a Frontier Airlines (foto: Spirit Airlines)

Frontier Airlines nabídly za Spirit Airlines částku 2,9 miliardy dolarů v hotovosti a v akciích. Celková hodnota transakce při započtení závazků činí 6,6 miliard dolarů. O víkendu dohodu již odsouhlasily představenstva obou firem. Spojení je velmi výhodné pro stávající akcionáře Spirit Airlines, kteří oproti ceně na burze z minulého týdne obdrží prémii ve výši 19 %.

„Tato transakce je zaměřena na vytvoření agresivní ultra low-cost aerolinie, která bude ještě lépe sloužit cestujícím, zaměstnancům přinese další kariérní možnosti a zvýší konkurenční tlak, což povede k příznivějším cenám letenek pro veřejnost,“ uvedl Ted Christie, výkonný ředitel Spirit Airlines.

Podle předsedy představenstva Frontier Airlines Billa Frankeho vznikne nejkonkurenceschopnější americká aerolinie s velmi nízkými cenami letenek. Spojená společnost bude provozovat 283 dopravních letadel, se kterými bude létat do 145 destinací v 19 zemích. Počet provozovaných linek vzroste na více než 650, přičemž denně má být vypravováno více než 1000 letů.

Jak bylo zmíněno, spojený dopravce bude americkou pětkou v osobní letecké přepravě za společnostmi American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines a Southwest Airlines a ve velikosti předběhne JetBlue Airways a Alaska Airlines. Zatím nebyl oznámen název sloučeného dopravce. Stát by se tak mělo až po uzavření transakce a jejím schválení americkými regulačními úřady. O názvu by měla rozhodnout zvláštní komise vedená šéfem Frontier Airlines Billem Frankem.

Obě společnosti sázejí na letouny od Airbusu a mají velmi mladé flotily s průměrným stářím 5,3 let. Sloučením obou dopravců mají být dosaženy úspory ve výši jedné miliardy dolarů ročně. Díky spojení má vzniknout zhruba 10 tisíc nových pracovních míst.

Nízkonákladová společnost Frontier Airlines byla založena v roce 1994 a má sídlo v Denveru. V roce 2009 aerolinii získal Republic Airways Holdings, který jí v roce 2013 prodal investiční firmě Indigo Partner. Její zakladatel Bill Frank se později stal i CEO Frontier Airlines. Po vstupu Indigo Partners došlo ke změně modelu na ultra low-cost. V současnosti společnost provozuje 111 letadel typů Airbus A320, A320neo a A321neo.

Spirit Airlines zahájily provoz v roce 1990 jako Charter One. V roce 1992 aerolinie přešla na současný název. Aerolinie expandovala zejména v posledním desetiletí, kdy se zaměřila na ultra low-cost model. Jako první letecký dopravce v USA zpoplatnila standardní příruční zavazadlo a zdarma začala přepravovat jen jedno malé zavazadlo. Flotila společnosti se skládá ze 177 letadel typů Airbus A319, A320, A320neo a A321.

Od roku 2014 používají Spirit Airlines nepřehlédnutelné zbarveních svých letadel (foto: Spirit Airlines)

Témata