Frankfurt ochromí v úterý stávka

14.03.2022 - EvropaPracovníci bezpečnostních kontrol na německých letištích stávkují za zvýšení mezd. Odborový svaz Verdi požaduje, aby zaměstnavatelé zvýšili mzdy bezpečnostního personálu na letištích nejméně o 1 euro na hodinu po dobu následujících 12 měsíců a aby zaměstnanci v různých částech Německa vydělávali stejně. Spolkové sdružení firem podnikajících v letecké bezpečnosti (Bundesverband der Luftsicherheitsunternehmen - BDLS) je však jiného názoru. Podle Rainera Friebertshäusera odmítly odbory Ver.di navrhované zvýšení platů o 4-7%, marketingově vyzdvihly požadavek navýšit hodinovou mzdu pro jednu tarifní skupinu o 1 euro na hodinu, ale ignorují fakt, že pro jinou skupinu zaměstnanců zároveň požadují zvýšení mzdy až o 40%, což je ve velmi rozbouřeném oboru letectví v dnešní době nerealistické. Další kolo jednání mezi oběma stranami je plánováno na středu a čtvrtek.

Během pondělí 14.3.2022 stávky pracovníků bezpečnostních kontrol postihly šest německých letišť. Na zítřek jsou svolány podobné stávky i na letiště ve Frankfurtu, Hamburku, Karlsruhe a Stuttgartu. Letecké společnosti jsou tak nuceny rušit stovky letů. Je to pro ně velmi bolestivé, neboť tento krok přišel zrovna v době, kdy po dvou letech pandemie začala poptávka po letecké dopravě konečně narůstat, ale pro letecké společnosti se objevily nové výzvy v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině jako je vyhýbání se vzdušnému prostoru Ruska i Ukrajiny. Podle německé asociace letišť ADV vedla stávka bezpečnostních pracovníků již během pondělka k trojcifernému počtu zrušených letů. Přibližně 160 z nich se týkalo letiště v Düsseldorfu, což představuje více než polovinu z plánovaných 290 odletů a příletů, jak uvedlo letiště. Na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn bylo dnes zrušeno dokonce 94 ze 136 letů. Lety rušilo dnes i letiště v Berlíně, Hannoveru a Lipsku.

Zítra má stávka postihnout i nejrušnější německé letiště ve Frankfurtu, které minulý měsíc odbavilo přibližně 2,1 milionu cestujících. Provozovatel frankfurtského letiště, společnost Fraport uvedla, že v úterý, kdy mělo letiště původně odbavit přibližně 770 odletů a příletů a obsloužit téměř 80 000 cestujících, se na své lety dostanou pouze tranzitní cestující. Lufthansa, která má ve Frankfurtu svoji hlavní bázi, uvedla, že v úterý plánuje zrušit v důsledku stávky ve Frankfurtu celkem 48 letů.


hlavní tabule s přehledem aktuálních odletů z letiště Frankfurt, duben 2018 (autor: Andrzej Otrebski, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata