Flybe se navrátí se staronovým majitelem na britské nebe

17.04.2021 - EvropaLetecká společnost Flybe, která loni v březnu zbankrotovala se v létě znovu navrátí na britské nebe. Jeden ze tří původních akcionářů společnosti - společnost Cyrus Capital se ve středu 14.4.2021 dohodla na odkoupení zbývajících aktiv. Přejdou pod její dceřinou společnost Thyme Opco, která bude přejmenována na Flybe Limited. Správce aktiv Simon Edel ze společnosti Ernst & Young se k prodeji vyjádřil takto: "Dokončení prodeje společnosti Flybe je pozitivní zprávou pro místní komunity, kterým společnost Flybe dříve poskytovala služby."

Před ukončením činnosti totiž společnost Flybe zajišťovala 40 procent vnitrostátních letů ve Velké Británii. Její kolaps byl především ránou pro komunity okolo měst Southhampton, Exeter a Belfast, kde společnost zajišťovala více než 80 procent pravidelných linek. Flybe obsluhovala celkem přes 80 destinací nejen v Británii, ale i zemích EU. V minulosti Flybe také krátce létala do Prahy na lince z londýnského letiště Southend. V roce 2019 přepravila společnost 8 miliónů cestujících. Společnost zaměstnávala přes 2200 zaměstnanců.

Dash 8-Q400 na bývalé hlavní bázi společnosti v Exeteru (foto: Ken Fielding , duben 2014 , Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Pokud se restart Flybe skutečně podaří, bude se zřejmě jednat o historicky první záchranu britské letecké společnosti v platební neschopnosti. Zástupce investora se vyjádřil k obnovení provozu následovně: "V závislosti na dalším postupu očkování a uvolnění cestovních omezení plánujeme někdy v létě spustit novou společnost Flybe. Obsluhovat by měla mnohé z našich bývalých linek, kde je stále velká potřeba silné, spolehlivé a na zákazníka zaměřené letecké společnosti. I když bude naše společnost zpočátku menší než dříve, hodláme růst, vytvářet cenná pracovní místa a významně přispívat k nezbytnému regionálnímu spojení ve Spojeném království a EU."

Embraer 195 s registrací G-FBEF na letišti v Belfastu. Na pozadí fotky je závod výrobce Bombardier, který byl prodán v listopadu 2020 společnosti Spirit AeroSystems . (foto: Arfern, duben 2013, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata