Obnovené Flybe budou mít základnu v Birminghamu

22.11.2021 - EvropaBritské regionální aerolinie Flybe se připravují na obnovení provozu v příštím roce. Konkrétní datum nebylo zveřejněno, nicméně společnost uvádí, že by se tak mělo stát začátkem roku 2022. FlyBe si za své sídlo a první základnu vybraly Birmingham. Server Flightglobal napsal, že na letištích v Birminghamu a Manchesteru Flybe drží velké množství slotů pro současnou zimní sezónu i léto 2022.

Homepage webu společnosti Flybe (zdroj: flybe.com)

Podle svých slov, chce společnost obsluhovat svými lety klíčové regiony ve Velké Británii a EU. Další podrobnosti o plánovaných destinacích a linkách mají být zveřejněny v nadcházejících týdnech. Restartem letů by mělo být postupně vytvořeno zhruba 600 pracovních míst v příštích třech letech. Flotila má být tvořena výhradně letouny De Havilland Dash 8-Q400. Podle šéfa nové Flybe Dave Pfliegera jsou tyto letouny na krátkých trasách téměř stejně rychlé jako regionální proudové letouny a zároveň mají nižší emise CO2.

Do barev Flybe se vrátil první letoun Dash 8-Q400 registrace G-JECX, který byl přelakován v Maastrichtu. V brzké době by mělo následovat druhé letadlo. Oba letouny si Flybe pronajaly u leasingové společnosti Nordic Aviation Capital.

Původní Flybe zastavily všechny lety začátkem března 2020 ještě před plným propuknutím pandemie koronaviru ve Velké Británii a následně vyhlásila i bankrot. Společnost mající základny v Birminghamu bojovala o přežití delší dobu, a i přes získání nového vlastníka a poskytnutí půjček nedokázala čelit ztrátám. Tehdy Flybe měly základny v Birminghamu, Belfastu, Manchesteru a Southhamptonu a zajišťovala 36 % vnitrostátních letů ve Velké Británii.

Letoun De Havilland Dash 8-Q400 v barvách původních Flybe (foto: Anna Zvereva/Flickr - CC BY-SA 2.0)

V rámci probíhajícího bankrotu společnost Thyme Opco vlastněná investiční firmou Cyrus Capital koupila letos v dubnu vybraná aktiva a obchodní značku Flybe. Bývalé Flybe se následně přejmenovaly na FBE Realisations. Celkové dluhy této firmy činí 650 milionů liber, přičemž předpokládaná návratnost pohledávek pro věřitele je velmi malá.

Témata